Amint az ismeretes, a Csíki Közbirtokosságok Szövetsége - a 2019. évi erdősítési programját, Ferenc pápa csíksomlyói látogatásának tiszteletére, szimbolikus ajándékként, a természet iránti felelősségre és felelős gazdálkodásra intő Szentatyának ajánlotta fel.
A pápalátogatással foglalkozó sajtóbizottság akkori elnöke, Oláh Zoltán felhívást intézett a plébánosokhoz és a hívekhez, hogy a pápalátogatás kapcsán minden katolikus közösség egyházi területen: a templom, vagy a plébánia udvarán, illetve más alkalmas helyen - ültessen egy fenyőfát,
Az is köztudott, hogy 2 éve esperesi körzetünkből egyházközségeink hívei közül közel százan csatlakozva a zarándokvonat búcsújáróihoz részt vettek a Szentatya szentmiséjén a csíksomlyói nyeregben.
Hazaérkezve, templomunk kertjében, Szepsiben és Makrancon mi is elütettünk egy fát, amelyhez minden zarándok a nyeregből hozott egy zsebkendőnyi földet. Ezzel is kifejezve sokrétű összetartozásunkat határon innen és határon túl: Múltunk a reményünk, Krisztus a jövőnk…
2021. június 13-án, Makrancon ismét együtt voltunk, látva látni, és hallva hallani, hogy az idők távlatában miként visszahangzik lelkünkben, a nyeregben a pápa látogatás alkalmából felállított székely-kapu felirata: Őseidnek szent hitéhez, nemzetednek gyökeréhez testvér ne légy hűtlen soha!
A szentmise kezdetén Kocsis Pál, okleveles mérnök, akolitus, az egyházközség egyháztanácsosa üdvözölte és köszöntötte a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont elsőáldozóit, szüleiket és növendékeit, akik jelenlétükkel kívántak tanúságot tenni a gyökerek ápolásának mikéntjéről. Köszöntötte az intézmény igazgatóját, Nagy István, igazgató urat és az elsőáldozók osztályfőnökeit: Nová Máriát és Nagy Imre, pedagógusokat, minden jelenlevőt és természetesen azokat is, akik a világhálón csatlakoztak a szentmisénkbe.
Az emlékfánál Lacko Mária, polgármesterasszony mondott köszönetet és fejezte ki háláját az ünneplésért. Ha visszaemlékezünk - mondta - Csíksomlyón a Szentatya, Ferenc pápa kétszer is elmondott egy mondatot. Ez a mondat így hangzott: kérjük a Szűzanyát, hogy tanítson meg bennünket összevarrni a jövőt.
Ki tagadhatná a rég és a közelmúlt nem egy eseményét, amikor úgymond: politikailag, társadalmilag, családilag széttéptünk egy jövőt? Népeink itt a Kárpád-medencében évszázadokig hittel hitték, hogy az itt lakó különféle nemzeteknek együtt könnyebb, mint külön-külön. Egy idő után viszont ezek a népek – különféle hatásra - úgy döntöttek, hogy mégiscsak jobb lesz mindenkinek külön, mint együtt.
Ma már látva látjuk, hogy súlyos árat fizettünk ezért a válásért, amit minden nép, és benne szinte mindenki drágán megfizetett érte itt a Kárpát-medencében.
Erre a tragédiára egyetlen jó válasz van: ha ki mernénk mondani - a Kárpát-medencében nekünk együtt jobb, biztonságosabb, eredményesebb, mint külön-külön. Szerény meggyőződésem, hogy Ferenc pápa ezért mondta kétszer is ezt a mondatot: kérjük a Szűzanyát, hogy tanítson meg bennünket összevarrni a jövőt. Érezni lehetett a hangjában az erőt. Igen, a jövőt össze kellene varrni!
A jövőt össze kellene varrnunk, egy olyan világban, ahol mindig voltak, vannak és lesznek törvények, de nemcsak törvények, emberek is. Meg kellene tanulnunk elsősorban az embert látni másikban és csak utána a törvényt. Általában minden konfliktus, generált probléma. Az emberek jól tudnak együtt élni, ha akarnak. Erre kell felkésztetni őket. Ez elsősorban az egyházaknak és az iskoláknak a feladata. Megtanítani az embereket túltekinteni a falakon.
Legyen ez a fa és ez a szent hely továbbra is a kiengesztelődés, az összetartozás és a megbocsátás helye. Adja Isten, hogy az Egyházban, az evangélium tanításának fényében merjünk mi magunk is, faluközösségünkben, családjainkban és egyházközségünkben kiengesztelődni egymással, nem feledve, de megszívlelve Böjte Csaba, ferences atya szavait: együtt többek vagyunk, erősebbek, mint külön-külön.
Ismételten megköszönöm a faültetés, a faápolás és az emlékezés ötletét. Köszönet a Gondviselésnek a közös tanúságtétel lehetőségéért. Köszönöm, hogy faluközösségünk ismét gazdagabb lett, nemcsak egy fával, de egy szent hellyel, ahol hallva halljuk és látva látjuk az egyértelmű igazságot: Múltunk a reményünk, Krisztus a jövőnk. De említhetnénk Ferenc pápát is, aki bevallotta, szereti idézni az egyik argentin költő verssorát:
»A virágpompa, melyben a fa tündököl,
abból születik, amit alatta rejt a föld.«
Szívből kívánom: adja Isten, hogy legyen bátorságunk megkeresni és megtalálni a lelkünk mélyén rejtőzködő ősi jót, kellő erősséggel visszhangozva mindnyájunkban a pápalátogatás alkalmából a csíksomlyói nyeregben felállított székely-kapu feliratát: Őseidnek szent hitéhez, nemzetednek gyökeréhez, testvér, ne légy hűtlen soha!