• A lélekemelő - filmbemutató

              2024.02.21.

              A Csemadok szepsi alapszervezete rendezésében portréfilmes bemutató előadást tartott 2024. február 20-án a Szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont dísztermében Pásztor Péter, építész-professzor, akinek elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy az organikus építészet Közép-Európában és elsősorban Szlovákiában is megjelenhetett.

              A budapesti székhelyű Magyar Művészeti Akadémia megbízásából 51 perces portréfilm készült „A lélekemelő” címmel. A film 2020-ban készült, operatőre Nagy István, rendezője T. Nagy Imre és fia, Imre.

              A bemutatott filmen és az azt követő beszélgetésben megerősítést nyert a műépítész állítása: Úgy érzem, legfőbb ideje elgondolkozni, hogy mi, építészek helyesen cselekszünk-e; hogy nem hagytuk-e magunkat elcsábítani egy olyan útra, ahol át akarjuk formálni a természetet a saját képmásunkra, elfelejtve azt, hogy a természetet és a környezetünket nem tudjuk legyőzni vagy átalakítani, ezekkel csak legföljebb együtt létezni tudunk – alázattal és tisztelettel!

              Munkássága folytán - mint mondta - szeretné elérni, hogy a házai otthonosak legyenek, olyanok, ahol az ember egyszerűen jól érzi magát. Sőt, „Nekem minden ház templom – illetve mivelhogy semmit sem tanultam meg az életben jobban az építészetnél, ez az egyedüli eredeti módja annak, hogy Isten dicsőségét hirdessem!”

              Építészeti pályájának centrumában a kis közösségek, az önkormányzatok számára kialakított épületek, terek és gyülekező helyek tervezése áll. Egyfajta tudatosan felvállalt furcsa, belső közép-európai periféria, ahol az épületek meghatározzák a települések arculatát, irányt mutatnak egy hivatalosan nem létező települési főépítészi rendszernek.

              Egyik legsikeresebb alkotása a lónyabányai (Lovinobaňa) római katolikus templom. A kompozíció alapját egy egy-iránypont felé törő egyenes vonalak alkotják, egy olyan pont felé, amely már az épületen kívül helyezkedik el. Ezen a ponton áll az egyszerű háromlábú harangláb.  Megalkotásakor a hozzá oly közelálló bányászok gondolatvilágából merített, akik számára a túlvilág gyakran egyenlő a föld belsejének sejtelmes világával. Neki úgy tűnik, hogy az eget is inkább a föld titokzatos mélységében keresték. A templom bejárata tulajdonképpen egy bányabejárat, amely mögött a látogató számára egy meglepően tágas, egy egyetlen iránypont felé törő perspektívájú földalatti terem nyílik; ennek falai és tetőzete egyetlen pontban – valahol a végtelenben, a téren kívül – találkoznak, életünket szimbolizálva, amely nem végződik földi pályafutásunkkal, de Isten felé tör.

              Nagy köszönet és hála a Gondviselésnek, hogy munkássága folytán, alkotása a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont épületkomplexuma: körzetünk, városunk és a szűkebb pátriánk vallási, nemzeti, erkölcsi és művészi szinten gazdagabb lett. S felbecsülhetetlen lelki, szellemi és művészi értékeinket a felnövekvő nemzedékünk: gyermekeink, unokáink, diákjaink, az áldott elődök szent örökségeként őrizhetik, ápolhatják, kamatoztatva továbbadhatják lélekemelő elszántsággal.

            • Meghívó

              2024.02.17.

              "Ha a kürtszó után felhangzik vezényszótok, a kelet felé táborozók keljenek útra."

              Szám 10,5

              Mózes ezüstkürtökkel és jelszavakkal irányította pusztában bolyongó népét a Számok könyvének tanúsága szerint.

              Kedves kaptárosok, ezennel megszólaltatottnak nyilvánítjuk a (képzeletbeli) kürtöt, kimondottnak a (virtuális) vezényszót! Irány kelet!

              Link a jelentkezéshez:

              https://kaptar.sk/kaptar-hetvege/

            • HAMVAZÓSZERDA

              2024.02.16.

              2024. február 14-én egyházközségünk hívő népe is csatlakozott a nagyböjti szentidő ünnepélyes megkezdéséhez. Hamvazószerda a nagyböjti szentidő kezdete. Az Egyház Hamvazószerdán, amint azt a neve is sejteti - szentmisében, vagy igeliturgia keretében az előző évben megáldott olajfa- vagy barkaágak elégetéséből nyert megáldott hamuval - jelöli meg a hívek homlokát.

              Délelőtt a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont óvodásai, majd iskolásai, pedagógusai és alkalmazottjai vettek részt az intézményben a bűnbánati liturgián, ami ünnepélyes bevonulással vette kezdetét. A napi könyörgés után elhangzottak a szentírási szakaszok, amit homília követett, majd a hamu megáldása és a hamvazás következett. A szertartás a Hívek könyörgésével folytatódott, amit szentáldozás követett. Az ünnepi liturgia a Záró könyörgéssel és az ünnepi áldással ért véget.

              Délután hasonló igeliturgia volt a szepsi Szent Erzsébet Idősek Otthonában, a plébániatemplomban és mindkét filiális templomban – Makrancon és Bodollón is.

              Hamvazószerdával ismét ránk köszöntött az alkalmas, szent idő, amely arra hivatott, hogy testünket és lelkünket az élő Isten szolgálatába fogja, az Ő akaratának megismerésére és teljesítésére hangolja. A keresztény lét koncentrátuma ez a szent negyven nap, ami a megújulásra való felhívástól kezdve a Krisztussal együtt vállalt szenvedésen át a feltámadás teljességéig, magába sűríti a Krisztus-követés valamennyi fázisát.

              Az első lépés az, hogy a világból érkező, olykor egészen vakító reflektorfények helyett Isten tekintetét keressük, aki a rejtekben is lát. Kicsiny, nem látványos, de konkrét és magunkon mindennap számon kérhető vállalásokat téve, figyelembe vesszük, hogy testi-lelki adottságaink, körülményeink folytán milyenek a lehetőségeink és a teherbíró képességünk. A keresztény böjt ugyanis nem a testünk megbüntetése, vagy sanyargatása, hanem Istenhez fordulásunk szellemi-lelki igyekezetének a fizikai vetülete. Testünk a böjtöléssel vesz részt az Istenre figyelésben, ami visszahat lelkünkre is: érzékenyebbé tesz minket az Istentől érkező apró jelekre, indításokra.

              Az imádság, böjt és irgalmasság egymásból fakad. Nem puszta külsőség, erőpróba, izzadságszagú erőlködés, hanem újfajta, bensőséges találkozás Istennel és embertársainkkal (Barsi Balázs).

              Adja Isten, hogy a szent negyven nap elegendő idő legyen számunkra komolyan venni az intő szót: porból lettünk és a porba térünk vissza. Bárcsak egy kicsit megrendülnénk és hatékonyan szembesülnénk azzal, hogy terveinkről, álmainkról és mindarról, amiért nap, mint nap fáradozunk, kimondatott – mulandó, velünk együtt az enyészeté lesz. Bárcsak az előttünk álló szent negyven napban megtanulnánk leszámolni illúzióinkkal és légvárainkkal, s elfogadnánk, hogy nem is kell másnak lennünk, mint pornak. Pornak, de amit az Isten vett kezébe, mert így minden por - ha engedjük - előbb-utóbb megtelik élettel, az Ő Leheletével, és abba a dicsőségbe emeltetik, ami már most Urunk, Jézus Krisztus osztályrésze az Atya jobbján.

              Február 14. Szent Bálint, Valentin napja is – a szerelmesek napja. Az idén furcsa egybeesés ez. Érdemes a két üzenetet együtt látni és értékelni.

              Este van már, sietnek az esték,

              álnokul, mint a tolvaj öregség,

              mely lábhegyen közeledik, halkan,

              míg egyszer csak ugrik egyet, s itt van!

              Nem tudjuk már magunkat megcsalni:

              Óh, jaj, meg kell halni, meg kell halni! (Babits Mihály)

            • Sikeres angol nyelvi olimpiász járási fordulója

              2024.02.12.

              2024. január 17-én került megrendezésre az angol nyelvi olimpiász járási fordulója Szepsiben, illetve Kassán. Diákjaink 5 különböző kategóriában képviselték iskolánkat. Szinte minden tanulónk eredményesen szerepelt.

              Oklevélben és méltó elismerésben részesültek az alábbi tanulóink:

              1A – Fazekas Réka /7.A/ – 5.hely

              1B – Safko Bianca /9.A/ – 3. hely

              2A – Viszlay Boglárka /2.G/-2. hely

              2B – György Péter /4.G /-1. hely

              Az elért eredményekhez gratulálunk és további nagyszerű helytállást kívánunk a kerületi fordulóban, ahol György Péter képviseli majd iskolánkat.

              Felkészítő tanárok Beke Juhász Tünde és Bukó Dénes.

            • Balázs-áldás

              2024.02.06.

              Őrizzük, védjük anyanyelvünk tisztaságát…

              2024. február 6-án, Gyertyaszentelő Boldogasszony és Szent Balázs püspök-vértanú emléknapja kapcsán, ünnepi liturgia volt a szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont aulájában. Gyertyaszentelő Boldogasszony sajátos magyar megnevezés. Az ünnep hivatalos elnevezése a Katolikus Egyházban Jézus Krisztus bemutatása. Szent József és Szűz Mária a Gyermek Jézust a születése utáni negyvenedik napon elvitték a jeruzsálemi templomba. „Amikor elteltek Mária tisztulásának a Mózes törvényében megszabott napjai, Jézust felvitték Jeruzsálembe, hogy bemutassák az Úrnak, ahogy az Úr törvényében elő volt írva: az anyaméhet megnyitó minden elsőszülött fiú az Úr szentjének hívatik; s az áldozatot is be akarták mutatni, ahogy az Úr törvénye előírta: egy pár gerlicét vagy két galambfiókát.” (vö. Lk 2, 22-24). Nagyon korai ünnepről beszélünk tehát, ami még a Karácsonyt is megelőzi.

              A Balázs-áldás február 3-án, Szent Balázs püspök emléknapjához kötődik, amikor a vértanú-püspök közbenjárását kérjük, hogy amint ő egykor élete folyamán segített egy fuldokló gyermeken, úgy legyen most is hathatós közbenjáró a különböző betegségek, főleg a torokfájást illetően. Emiatt Szent Balázst az előadóművészek egyik fővédőszentjének is szokás nevezni, hiszen a művészek egyik legfontosabb katarzis-közvetítő eszköztára a hang, a beszéd.

              A Katolikus Egyház Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén Jézus Krisztust, mint a világ világosságát ünnepli, ezért alakult ki az a szokás is, hogy gyertyát adnak, kapnak a megjelentek, akik kezükben égő mécsessel jelezik az Istenhez való fohászkodás fontosságát, ami, az élet kihívásai és nehézségei közepette megerősíti hitüket.

              Szent Balázs vértanú-püspök életéhez, számos legenda fűződik. Például egyszer két égő gyertyát tett kereszt alakban egy gyermek álla alá, akinek a torkán akadt egy halszálka, így mentve meg őt a fulladástól. Ennek emlékére és reményében szállt most is az ima és a kérés: „Szent Balázs püspök és vértanú közbenjárására őrizzen meg téged Isten a torokbajtól és minden más betegségtől - az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Ámen.”

              Adja Isten, hogy beteg és betegeskedő világunkban hatékony legyen a liturgia, gyógyító- záró-áldása. Szent Balázs püspök-vértanú égi esedezésére legyünk testben és lélekben egészségesek, mentesek a torokbetegségektől, beszéljünk szépen, helyesen, okosan és bölcsen. Vigyázzunk egymás testi-lelki épségére. Szeressük egymást, óvjuk lelki és szellemi kincseinket. Őrizzük, védjük anyanyelvünk tisztaságát.