A Budapesti Kolping Katolikus Általános Iskola, Gimnázium és Sportgimnázium, valamint a saját intézényünk tanulói és tanárai között tartalmas, baráti az együttműködés. Február végén ismét három élménygazdag nap részesei lehettünk.




Ottlétünket Salkaházi Sára, iskolánk névadójának emléktáblája megkoszorúzásával kedtük. Sára testvér a Bokréta utca 3. szám alatti munkásnőotthonban bújtatott üldözötteket. Innen hurcolták el a nyilasok 1944. december 27-én hatodmagával, és még aznap este agyonlőtték őket a Duna-parton.
Utunk a Magyarság Házába vezetett, ahol a "MI MAGYAROK" – kiállítást tekintettük meg nagy érdeklődéssel. Kosztolányi Dezső által kiválasztott 10 legszebb magyar szó segítségével minden látogató képet kaphat arról, milyenek vagyunk mi, magyarok. A látottak elmélyítését szolgálandó, igényesen megtervezett feladatlap versenyjellegű kitöltése lelkes kutakodásra ösztönözte a spontán kialakult diák- és tanárcsoportokat . A tárlat a magyar azonosságtudat fejlesztését, erősítését, és ezzel nemzeti megmaradásunk ügyét hivatott szolgálni. Szívesen ajánljuk mindenkinek!
Második nap utunkat Mohács felé vettük.
Meglátogattuk az 1526. augusztus 29-i mohácsi csata helyszínén 1976-ban megnyílt Mohácsi Történelmi Emlékhelyet. A park területe 1700 katona végső nyughelye. A tömegsírok között II. Lajos király, Szulejmán szultán, Tomori Pál, Kanizsai Dorottya, és sok-sok névtelen vitéz fából kifaragott szobrait láthattuk. A fegyvereket, lovakat megidéző sírjelek sokasága eleven mozgást teremt a csendes sírkertben. Megkondítottuk a kis lélekharangot, amelynek hangja tovább fokozta a sírkert magasztos hangulatát.
A városba érkezvén mohácsi sokácok messze földön ismert népszokása, a busójárás részesei lehettünk. A busójárás a más népek hiedelemvilágában is megtalálható télbúcsúztató, tavaszköszöntő ünnepek családjába tartozik.
Mohácson a hagyomány eredetét a törökűzés legendájával is magyarázzák. A mondának – mely szerint a Mohács-szigeti mocsárvilágba menekült őslakos sokácok megelégelve a rabigát, ijesztő álarcokba öltözve, maguk készítette zajkeltő eszközökkel, az éj leple alatt csónakokkal átkelve a Dunán, kizavarták a törököket. .
A busó öltözete régen is olyan volt, mint ma: szőrével kifordított rövid bunda, szalmával kitömött gatya, amelyre színes, gyapjúból kötött cifra harisnyát húztak, lábukon bocskort viseltek. A bundát az öv vagy marhakötél fogta össze derekukon, erre akasztották a marhakolompot. Kezükben az elmaradhatatlan kereplőt vagy a soktollú, fából összeállított buzogányt tartották. A leglényegesebb azonban, ami a busót busóvá teszi: a fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarc.
Az így beöltözött busókat kísérik a jankelék, akiknek az a szerepe, hogy távol tartsák az utca népét, főleg a gyerekeket a busóktól. Hamuval, liszttel, ma már csak ronggyal vagy fűrészporral töltött zsákjukkal püfölik a csúfolódó gyerekhadat.
A harmadik nap első programja a szabadulós játék volt, amely mindenki számára ajánlott akik felejthetetlen, fordulatos játékélményben szeretnének részt venni. A Locked Room Budapest szabadulós játékpályái teljesen egyedi tervezésű és kialakítású helyiségek, ahol változatos feladatok, rejtélyek és fejtörők megoldásával végül szoros csapatmunkával megtaláltuk a végső megoldást .
Utolsó programunk a képzőművészeté volt. A budapesti Műcsarnok jubileumi kiállítással ünnepli épülete megnyitásának 120. évfordulóját. Az intézmény létrehozása és felavatása a Monarchia és Magyarország virágzásának idejére esett. Az első aranykor című tárlat e korszak festmény-remekeiből válogat. Az egykori duális államhoz tartozó nemzetek festészetét bemutató kiállítás Magyarország és Ausztria mellett Csehország, Lengyelország, Románia és Horvátország múzeumainak és magángyűjtőinek együttműködésével jött létre és közel 200 művel várja a közönséget. Az igényes tárlat megtekintését újfent interktív, fantáziát , kreativitást megmozgató feladatsorok megoldásával tettük egyedivé, tanulságossá, vidámmá és sajátossá.
Hálával és nagy- nagy köszönettel tartozunk vendéglátóinknak. Felejthetetlen, meghatározó élményekben volt részünk.