• VII. Salkaházi Bál

              2023.02.19.

              2023. február 18-án 19:00 órai kezdettel a Szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont aulájában a helyi szülői szövetség szervezésében áldóimával és közös vacsorával egybekötött farsangi vigadalom vette kezdetét, nem feledkezve meg a földrengések és a háborús konfliktusok áldozatairól sem. Az együtt érző szeretet mellett köszönetet mondtunk, hogy a szűkebb pátriában – aránylag békében, biztonságban és szeretetben élhetünk.

              A szülők bálja Fazekas Mónika, a szövetség elnöknőjének köszöntője után rövid elmélkedéssel, szándékosan a Házasság hete mottója alapján: Szeretetbe kapaszkodva valósult meg, ezzel is eleget téve a szervezők szándékának: töprengjük közösen azon, hogy a különböző nehézségek pergőtüzében miként lehetünk egymás számára a szeretetből, az összetartozásból és az egymás iránti bizalomból táplálkozók erőforrásai.

              Nem is lehet ez másként, hiszen az Egyházi Törvénykönyv 1055. kán. - 1. §- a házassággal kapcsolatban nem véletlenül fogalmaz: A házassági szövetséget, amelyben a férfi és a nő az egész élet olyan közösségét hozza létre egymással, amely természeténél fogva a házasfelek javára, gyermekek nemzésére és nevelésére irányul, Krisztus Urunk a megkereszteltek között a szentség rangjára emelte.

              2. §. Ezért a megkereszteltek között nem állhat fenn érvényes házassági szerződés anélkül, hogy ugyanakkor ne lenne szentség is.

              Igen, a házasság - szentség, szakramentum, szent jel: tudatos egymásba kapaszkodás. Köztudott az is, hogy az egymásba kapaszkodó növényeknek úgynevezett – tappancsuk van, a bogarak és a madarak lábain kapaszkodóhorgok vannak, a ruháknak tépőzárjuk. Ezek mind-mind érdes felületek. A sima felület ugyanis – csuszamlós, ami nem nyújt biztonságos alapot.

              E tények tudatában alkalom nyílott átgondolnunk, szembesülni a valósággal: hogy a hitvestársi és a párkapcsolati elvárásaink, vágyaink, kívánságaink nem voltak-e olykor túlzottan simulékonyak? Amikor, pl. a másiktól angyali türelmet, határtalan megértést vártunk, vagy amikor csak kapni akartunk, de adni, adni, adni már nem akartunk, vagy nem tudtunk, mert úgy éreztük, hogy belefáradtunk az újrakezdésbe!

              Igen. Emberek vagyunk és nem angyalok. Csetlő-botló teremtmények, akik megfáradunk, elfáradunk, megfásulunk és elfásulunk. De nem így a Teremtő, aki az embert saját képére és hasonlatosságára teremtette. Szent jelként, egymásra bízott bennünket. Ő sohasem fárad bele a segítségnyújtásba. Ő mindig bizalommal kérhető a szeretetbe-kapaszkodás újrakezdéséhez szükséges kegyelem kiáradásáért.

              Ezt történt ezen a találkozón is. A hitvestársak és a végső elkötelezettségre készülők megfogták egymás kezét, majd csöndben csatlakozva az előimádkozó könyörgéséhez így fohászkodtak:

              Urunk, Jézus Krisztus, / az Atya képmása a Szentlélekben! / A Te földi életutad és főként keresztutad azt tanítja nekünk, / hogy a szeretetet nem kitalálnunk kell, / hanem minden nap rá kell találnunk és rá kell lépnünk a szeretet útjára./ Nem kitalálnunk kell azt, hogy miként szeressünk, / hanem azt kell tennünk, amit te is cselekedtél:/ szeretetből odaadva, felajánlottad önmagadat az Atyának értünk, emberekért. / Önként tetted ezt, / szeretetből, / ahogyan minket sem kényszerít semmilyen külső törvény. / Erre egyedül a szívünkbe írt szereteted törvénye indít és bátorít. / Segíts minket úgy szeretni egymást, / hogy ne csak szóval hirdessük a szeretet parancsát, / hanem megtegyük mindazt, amit a szeretet törvénye kíván tőlünk, / hogy így egymásba kapaszkodva / szent jelként, a föld sója és a világ világossága legyünk Általad, / aki az Atyával és a Szentlélek együtt élsz és éltetsz, most és mindörökkön, örökké. Ámen.

              Kérésünket a Miatyánkkal, azzal az imával támasztottuk alá, amire az Úr Jézus parancsára, édesanyáink és nagymamáink tanítottak minket imádkozni. Elimádkoztuk az Üdvözlégy Máriát is, köszöntve Urunk, Jézus Krisztus édesanyját is és úgy, ahogyan az angyal köszöntötte őt Názáretben, hozzá csatolva egyházunk alázatos könyörgését.

              Köszönet és hála, hogy a helyünkön vagyunk a templomban, az iskolában, a munkahelyen és a közéletben, ahol egymásba kapaszkodva őrt állhatunk ott, ahová a Teremtő születni engedett minket, ahol a kölcsönös áldozatvállalás eredményeként a házasság szentségének látható jeleként tanúsíthatjuk: egymásra bízattunk, hogy lelki, szellemi és anyagi értékeinket védve, őrizve és tovább adva, kamatoztatói legyünk az áldott elődeink által - a Teremtőtől kapott - talentumainknak.

              A napokban ünnepelte kerek életjubileumát az iskolaközpont oszlopos tagja: Pogány Éva, óvodapedagógus, igazgató-helyettesnő, akit a főegyházmegye főpásztora – Mons. Bernard Bober, külön áldásában részesített. Az emléklapot Nagy István, iskolaigazgató adta át neki, kérve számára, hitvestársára és egész családjára Isten bőséges áldását, a jelenlevők örömteli énekének kíséretében: éljenek soká, számos éven át…

            • Itt a farsang, áll a bál….

              2023.02.17.

              Itt a farsang, állt a bál a felső tagozaton (5-8). Ötletesebbnél ötletesebb, jobbnál jobb jelmezekbe bújtak diákjaink. Volt széktánc, papírtánc és limbóláz. Együtt táncolt az FBI ügynök és a gengszter, piroska és a hókirálynő, a pantomímes és a legó kocka, a tűzoltó és az M&M csoki, Lúdas Matyi és a rendőr és még sorolhatnánk. Köszönjük a diákönkormányzatnak a sok segítséget és a szülői szövetség támogatását. A képek magukért beszélnek!

            • Nyílt nap a gimnáziumban

              2023.02.15.

              ITTHON-OTTHON

              Meggyőződésünk, hogy minden ember céllal és tálentumokkal született a világra. Diákjaink a gimnazista évek során lehetőséget kapnak arra, hogy megtalálják küldetésüket. Arra törekszünk, hogy sokszínű oktató - nevelő tevékenységgel találkozzanak. Mindezt egy szeretetteljes, keresztény-keresztyén közegben, ahol a figyelem középpontjában a gyermek áll. 2023. február 15-én Nyílt nap keretében mutattuk be iskolaközpontunk gimnáziumi részlegét. Reméljük sikerült felkelteni a pályaválaszók érdeklődését!

            • Megtalálni a szív igazi örömét és békéjét…

              2023.02.14.

              Február 14. a római katolikus liturgiában Szent Cirill és Metód, Európa társvédőszentjeinek és
              Szent Bálintnak, a szerelmesek védőszentjének az emléknapja. Hálaadás az evangéliumi
              értékrend megismeréséért, erőkérés a továbbadás és a terjesztés bátorságáért.
              A kedd reggeli szentmisén, a napi rendszeres részvevőkkel egyetemben ismét ott voltak a
              Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont növendékei is, Nagy Gabriella tanárnő
              vezetésével.
              A napi homíliában minden jelenlevő elmélkedő házi feladatot kapott, a kimenetkor 2
              könyvjelzőt azzal, hogy az egyiket ajándékozza legkedvesebbjének, akivel el tud beszélgetni a
              könyvjelző képeiről.
              A feladat nem véletlenszerű, hiszen keresztényként arra küldettünk, hogy hirdessük az
              evangéliumot, nemcsak a megszokott helyeken és eszközökkel, hanem új, eddig talán járatlan
              terepen és nem szokványos módokon is.
              Adjon a Teremtő mindnyájunknak érzékeny szívet, tegye készségessé akaratunkat, hogy
              felismerjük az „idők jeleit”, s azt a jót, amit talán korábban nem mertünk megtenni gyöngéd
              sugallatra, mert szokásaink, előítéleteink, félelmeink visszatartottak, ám a két liturgikus ünnep
              kapcsán kezdjük el végre megcselekedni. Nem feledve, sőt tudatosítva, hogy követségben
              járva keresnünk kell azt, amit Ő akar és így embertársunk üdvösségének szolgálatában
              megtaláljuk a szív igazi örömét és békéjét.

            • ASzakkör

              2023.02.12.

              Kitartóan tanulunk, fortélyokat lesünk el ASzakkör hétvégi óráin. A mai találkozásunk eredménye: Sárközi- Faddi tükörkeret és méhviaszból készült gyertyák. 

            • "LAZY GOAT" - angol színházi előadás

              2023.02.08.

              2023. február 8-án angol nyelvű színházi előadáson vehettünk részt intézményünk 3., 4., 5.és 6. osztályos tanulóival. A „Lazy Goat –Lusta kecske”című humoros előadást láthattuk a túrócszentmártoni színházi központ jóvoltából. Az angol nyelv mellet a szlovák nyelv is szerepet kapott, így a kisebb diákjaink is könnyen megértették. Nagyon jól szórakoztunk!

            • Szabadidős SÍELÉS

              2023.02.06.

              2023. február 25-26.

              /szombat-vasárnap/

              Szabadidőközpontunk hétvégi síelést - snowboardozást szervez kezdők és haladók számára egyaránt.

              Helyszín: Mlynky - Biele Vody

              / Indulás 8:00, síelés 9:30-14:00, érkezés 15:30 /

              Részvételi díj : 2 x 35,- EUR

              Az ár tartalmazza az utazás, a felvonóbérlet és a tanári felügyelet költségét.

              Felnőtteket is szívesen látunk.

              Jelentkezés : Pecze Norbert, Nagy Imre -  tanároknál

            • Hatékonyan védekezni a torokbetegségtől és minden más testi és lelki bajtól…

              2023.02.03.

              2023. február 3-án a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont tantestülete, diáksága és alkalmazottjai is Balázs-áldásban részesültek, akiket az áldás méltóságteljes fogadására a hangosbemondón keresztül Sára nővér készített fel, akit az Istennek szentelt élet világnapja kapcsán Nagy István iskolaigazgatóval egyetemben, őszinte tisztelettel, hálával, örömmel és emlékajándékkal köszöntöttek az egybegyűltek.

              Köztudott, hogy ezen a napon a katolikus templomokban Szent Balázs élettörténetét idézik fel a liturgiában és a papok Balázs-áldásban részesítik a híveket. A balázsolás, vagy Balázs-áldás a katolikus egyház áldása. Február 3-án, Balázs napján, vagy az ahhoz legközelebb eső vasárnapon a pap a szentmise végén két kereszt alakba tett, vagy összecsavart gyertyát tart a hívek álla alá, miközben így, vagy hasonló szavak kíséretében áldja meg a híveket:

              Szent Balázs püspök és vértanú közbenjárásra óvjon és védjen meg téged /titeket/ a mindenható Isten a torokbetegségtől és minden más bajtól. A Szentlélek ereje akadályozzon meg benned /bennetek/ minden ártalmas testi, szellemi és lelki rosszindulatú és alattomos szándékú behatást. Hatékonyan ösztönözzön téged /titeket/ a jóra és a szépre. Adja meg neked /nektek/ a megkülönböztetés képességét, az anyanyelv tudatos ápolását, a szép beszéd készségét és hajlandóságát.

              A Boldogasszony esedezésére, Boldog Salkaházi Sára és védőszentjeid /védőszentjeitek/ pártfogására áldjon meg téged /titeket/ a mindenható Isten – az Atya, + a Fiú és Szentlélek. Ámen.

              A balázsolás ókeresztény hagyomány. Diocletianus és Licinius római császárok idején már elterjedt volt. Szent Balázs püspök volt, aki különleges tetteket hajtott végre, több súlyos betegségben szenvedőt gyógyított meg. Egyszer egy fuldokló kisfiút vittek hozzá, mivel egy halszálka megakadt a torkán. Balázs püspök kereszt alakú áldásával megmentette a fuldokló gyermeket.

              Szent Balázs a korai kereszténység azon szentjei közé tartozik, akiknek emlékezete a kultuszban, a névadásban és a népszokásokban is figyelemre méltó elevenséggel maradt meg. Életére vonatkozóan azonban kevés történeti adattal rendelkezünk.

              Szenvedéstörténete szerint örmény születésű volt, olyan példamutató keresztény életet élt, hogy Szebaszte hívő népe püspökké választotta, minek után a Szentlélek indítását követve visszavonult egy hegyi barlangba, ahonnan imádkozva, tanácsokat osztva vezette és gyógyította a rábízott közösséget.

              A barlanghoz vezető utat azonban nemcsak a keresztények ismerték, hanem Agricola helytartó poroszlói is. A helytartó 316 táján is folytatta Szebasztéban azt a keresztényüldözést, amelyet korábban Licinius császár rendelt el. A püspök ellenállás nélkül engedte, hogy elfogják és Agricola bírói széke elé hurcolják. Miután nem tudták őt hittagadásra kényszeríteni, ezért a szokásos megkorbácsolás után a siralomházba került. Ám mint előbb a barlangjában, úgy a börtönben is sok segítséget kérő ember kereste föl. Rabságában is csodákat tett. A Krisztushoz való ragaszkodása miatt vízbefojtás általi halálra ítélték, de végül is lefejezték.

              Tisztelete a 12. századtól lett általános, mégpedig egy gégedaganat elleni imádsággal kapcsolatban. Később vérzések, hólyagbetegségek, kelések, kólika, pestis és fogfájás esetén is fordultak hozzá. A késő középkorban a tizennégy segítő szent közé sorolták. Az orvosok, a posztókereskedők, a gyertyaöntők, a fúvós zenészek, az énekesek védőszentje, de a kedvező időjárásért is segítségül hívták.

              Áldott elődeink is nagy tisztelői voltak Szent Balázsnak, gyakran kérték közbenjárását a gyermekek körében dúló torokgyík esetében. A magyar irodalomban legismertebb a gégerákban szenvedő Babits Mihály Balázsolás című verse, amelyet a nagybeteg költő 1937 nyarán írt. Gégeműtétje előtt, hasonlóan, mint annyiszor gyermekkorában, ő maga is Balázs-áldásban részesült.

              Az iskolában a Sára nővér felvezetője és Babits Mihály versének Pásztor Anna előadásában esperes-plébánosunk ministránsok kíséretében személyes áldásban részesítette az ott tartózkodókat kérve számukra nemcsak a torokbetegségtől való védelmet, de bátorította, buzdította őket a szép, helyes, igaz, hiteles, jóízű és őszinte magyar beszédre.

              Ki tagadná? Szépen, magyarul, szavatosan, zamatosan beszélni az anyanyelvet, óvakodni a durva, goromba, otromba beszédtől épp olyan fontos, mint hatékonyan védekezni a torokbetegségtől és minden más testi és lelki bajtól.