• {#1014}

            • Ünnepélyes beiratkozás

              2018.04.09.

              Kányádi Sándor szerint: Nekünk egyetlen hazánk van - ez a magyar nyelv. Ennek kapcsán vetődik fel néhány izgalmas kérdés: Mi következik ebből? Mi végre vagyunk a világban? Egy-egy nemzetnek és benne egy-egy nemzedéknek mi a célja? Mi a küldetése? A költő így fogalmaz: A nemzet célja az, hogy megmaradjunk. De mi végre maradjunk meg? Hogy átörökítsünk. De mit örökítsünk át?

              A Szentírás szerint a zsidó nép Isten választott népe. A zsidó nyelv pedig Isten kiválasztott nyelve a zsidó nép számára. És a szlovák, a cseh, a lengyel, a román… és a többi nyelv és nép, azok kinek a választottjai? A többi nép talán mostoha? Nem. Isten nem személyválogató (Gal 2,6). Sőt, „mindenki kedves előtte, aki féli, és az igazságosságot cselekszi, bármely nép fia is” (Apcsel 10,35). Az elmondottak függvényében tehát az is igaz, hogy a magyar nép is Isten kiválasztott népe. És a magyar nyelv is Isten kiválasztott nyelve a magyarok számára. Mi is Isten kiválasztott népe vagyunk, a mi nyelvünk is ajándék.

              Az ajándékkal azonban nem szabad illetlenül bánni. Értékelni kell. Örülünk, köszönjük a nagyszerű kezdeményezést is, ami itt és szerte a szűkebb pátriában történik. Sok szinten, sok helyen. A családban, a tanintézetekben, a művelődési házakban és nem utolsó sorban - templomainkban. Köszönet, hogy értjük Reményik Sándor féltő szavait:

              Az ige

              Vigyázzatok ma jól, mikor beszéltek,
              És áhítattal ejtsétek a szót,
              A nyelv ma néktek végső menedéktek,
              A nyelv ma tündérvár és katakomba,
              Vigyázzatok ma jól, mikor beszéltek!

              E drága nyelvet porrá ne törjétek,
              Ne nyúljon hozzá avatatlanul
              Senki: ne szaggassátok szirmait
              A rózsafának, mely hóban virul.
              Úgy beszéljen ma ki-ki magyarul,
              Mintha imádkozna,
              Mintha aranyat, tömjént, myrrhát hozna!

              És aki költő, az legyen király,
              És pap, és próféta és soha más,
              Nem illik daróc főpapi talárhoz,
              S királyi nyelvhez koldus-dadogás.

              Vigyázzatok ma jól, mikor beszéltek,
              Vigyázzatok: a nyelv ma szent kehely,
              Ki borát issza: Élet borát issza,
              Előre néz s csak néha-néha vissza -,
              S a kelyhet többé nem engedi el!

                Mi tehát egy nemzet és benne egy nemzedék célja? Hogy az Isten által a számára kiválasztott nyelvet az emberiség, az emberi lét legvégső határáig gazdagítsa, gyarapítsa, éljen vele és benne, és továbbadja népe örömére és Isten nagyobb dicsőségére. Addig vagyunk magyarok, amíg magyarul beszélünk, magyarul gondolkodunk, magyarul tanulunk. Sőt, lehet, hogy már más nyelven tanulsz, és más nyelven írsz, de legmeghatóbb pillanataidban magyarul álmodsz és magyarul sírsz!

              Ezért kell sokszor idéznünk Apáczai közismert sorait: „egyetlen batyunk, botunk, fegyverünk az anyanyelv”. Batyunk, amelyet őseink hoztak magukkal, s mi visszük tovább. A botunk, amire támaszkodhatunk. És fegyverünk, amivel a leghatékonyabban védekezünk. Ez mind - mind az anyanyelv.

                          Adja Isten, hogy az ilyen és hasonló rendezvények továbbra is hatékonyan mélyítsék el a felelősséget, a készséget, a bátorságot és az igyekeztet legdrágább kincsünk - anyanyelvünk ápolása, őrzése és továbbadása érdekében. Adja Isten, hogy az idősebb nemzedék, felelősen ápolja a gyökereket, mert csak ahol épek a gyökerek, ott lesznek épek a hajtások is.

              Adja Isten, hogy olvassuk, mondjuk, hallgassuk költőink, íróink, tanítóink, lelkipásztoraink, papjaink Isten igéjének és örök igazságainknak anyanyelvünkre lefordított és napjaink problémáira alkalmazott szavait. Manapság ugyanis sokan azzal büszkélkednek, hogy apjuk, nagyapjuk, dédapjuk milyen karakán és hithű magyar ember volt. Ez szép és példaértékű. De sokkal szebb és példaértékű, ha valaki el tudja mondani, hogy az unokám, a dédunokám is hithű, karakán magyar ember.

              Csak kívánni lehet, hogy ezzel a bizalommal merjünk mindnyájan értékeket teremteni, nagylelkűen segíteni másokat és követni Krisztus Urunk tanítását. Még akkor is, ha ezt semmilyen, különös földi érdek nem indokolja, de értelmessé és értékessé teszi az a tény, amelyet a kiskatekizmus így fogalma meg: azért vagyunk a világban, hogy Istent megismerjük, megszeressük, parancsai szerint éljünk és így a ránk bízott feladatot elvégezve, elérjük az élet, a lét teljességét.

            • Előadás Márton Áron életéről

              2018.04.09.

              Szepsiben is bemutatták a Márton Áronról szóló dokumentumfilmet

              2018. április 8.-án Irgalmasság vasárnapján, az Isteni irgalmasság órájában a Szepsi római katolikus plébániatemplomban, másnap hétfőn a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpontban a felső osztályos növendékeknek mutatták be, „A Hegy – Mozaikképek Márton Áron életéből” című dokumentumfilmet, a rendező, Nagy Zoltán székelyudvarhelyi hitoktató jelenlétében, aki akolitusként asszisztált a délelőtti plébániai szentmisén. 

              Nagy Zoltán huszonöt évvel ezelőtt, Mihály József egykori székelyudvarhelyi káplánnal, ma jobbágytelki plébánossal határozta el, hogy végigjárja a Márton Áron püspökkel kapcsolatos helyeket. 1989 júniusában Jakubinyi György akkori teológiai tanártól, jelenlegi gyulafehérvári érsektől kapott, A Hegy című három és fél oldalas gépelt szövegből indultak ki, ez képezi a szövegkönyv vázát, amely a film alapjául szolgált.

              A film elején hatalmas csíki hegyet látunk, rajta a kereszt. Amikor Márton Áron 1939 februárjában átvette nagy elődjétől, Majláth Gusztáv Károlytól a gyulafehérvári egyházmegye vezetését, így jellemezte önmagát: „A hegy lábánál nőtt domb.” Nagy Zoltán ehhez hozzáfűzi Áron püspök egykori utódjának, Jakab Antalnak a szavait: „Most már szemünkben ő lett a hegy, sőt, a szikla.”

              A dokumentumfilm bemutatja a Csíkszentdomonkoson egyszerű, székely földművelő családba született Márton Áron gyermekkorát is. Nem sokban különbözött a többi falusi gyermektől, két dologban azonban igen: kiváló tanuló volt, és már kiskorában pásztorkodás közben nyírfa- és fenyőágból oltárt készített, mellé helyezte Szűz Mária arcképét és imádkozni hívta társait. Részt vett az első világháborúban, s a rengeteg szenvedést látva egyre jobban megerősödött benne, hogy Isten szolgájaként nyújtson lelki vigaszt szenvedő embertársainak. Hazatérve azonban még egy évig otthon maradt, a földeken dolgozott édesapjával, testvéreivel. Elsőként édesapjának vallotta meg, hogy Isten hívja őt a papi szolgálatra. Egy életen át hű maradt a tőle kapott intelmekhez: „Olyan pap legyél, hogy ne hozz ránk szégyent… Segítsd, tanítsd ezt a népet, mert látod, milyen nehéz az élete. Aztán, fiam, olyan lehet az idő, hogy keményen megpróbálják a vallást. Ha már odamentél, légy ott egészen. Álljál keményen, mert a kitartó embert mindig szerették. Ha menekülni kell, ne hagyd el a népet. Minket minden úr elhagyott eddig, még a tanító is elmenekült a háború alatt. Legalább a pap maradjon a néppel, kereszteljen és temessen, gyóntasson, mert van mit gyónni, ne haljanak gyóntalanul.”

              A filmben megszólalók visszaemlékezéseiből világosan kirajzolódik Márton Áron személyisége, amelynek legfőbb jellemzője az állhatatosság, a legnehezebb időkben is hűséges ragaszkodása Krisztushoz, egyházához és a rábízott nyájhoz, az erdélyi néphez. Papi szolgálatát Gyergyóditrón kezdte. Első plébánosa, Lukács József évtizedekkel később így emlékezett vissza rá: „Jött a fiatal sas, mert valóban sas volt, hogy kipróbálja szárnyait… Nyugodt volt, mint aki komoly elszántsággal fog neki az előtte álló munkának. Egyáltalán nem érdekelte, hogy milyen szegényes a lakhelye, mert nem itt lakott, hanem papi hivatása századik emeletén.”

              Nagy Zoltán filmje részletesen mutatja be Márton Áron életének minden szakaszát, így a kommunista idők súlyos megpróbáltatásait, közel hat évet börtönben, bő tízet pedig házi őrizetben töltött. A rengeteg szenvedés, az embertelen hatalom folyamatos zaklatása, fenyegetése sem rendítette meg, semmiféle megalkuvásra, elvtelen feltételek elfogadására nem volt hajlandó. Börtönéveire később így emlékezett vissza: „Isten az Ő jóságában elvitt engem szeretetének iskolájába, a börtönbe, hogy ott megtanítson igazán szeretni minden embert, tartozzék bármely nemzethez, felekezethez.” A kommunista hatalom mindvégig, évtizedeken át figyeltette őt, és ebben bizony egyházi személyek is részt vettek, vállalva Júdás szerepét. A vértanú sorsú püspök személyiségét legjobban talán irodaigazgatója, Erőss Lajos fogalmazta meg: „Mint az egyházmegye angyala, neki kellett elsősorban megharcolnia a harcot az Isten ügyéért. És ezt megtette, a legnagyobb hűséggel. Ő a hűség apostola volt. Hűség az Istenhez, miként Mihály hűséges volt, hűség az egyházmegyéjéhez, hűség a népéhez… harcolt minden emberért, aki elnyomott, aki megvetett, akit kisemmiznek az életben, odaállott a kisemmizettek mellé, és harcba szállt, mert tudta, hogy ez a feladata és ez a kötelessége az Isten angyalának, harcolni a jóért, nemesért, mindenért, ami az Isten harca.”

              A filmből kiderül az is, hogy Áron püspök rendkívüli nagysága mellett alázatos lélek volt, és nem hiányzott belőle a derű sem, több visszaemlékező idézi fel jókedvét, hangos kacagását egy-egy viccesebb történet hallatán. A református Kányádi Sándor költő – akit Márton Áron adott össze katolikus feleségével, egy evangélikus lelkésztanú jelenlétében – így jellemezte a nagy püspök személyiségét: „Az Úristennek vannak elhívottai és vannak alkalmazottai is. Hát ez a püspök atya, ez úgy pap, ahogy Petőfi Sándor költő volt.” 

              Nagy Zoltán filmjében számos idézet elhangzik Márton Áron gondolataiból is. A második világháború szörnyűségei közepette, 1944-ben a bűnök gyökereként az Istentől és törvényeitől való elfordulást nevezi meg, hiszen „amilyen mértékben fordult el az ember Istentől és törvényeitől, olyan mértékben tompult el a lelkiismerete. Az elpogányosodásnak pedig logikus következménye a pogány szenvedés. A megoldás: újból kereszténnyé kell lennünk ízig-vérig, hogy emberekké nemesedjünk, a földön emberként élhessünk, és Isten áldására méltók legyünk.”

              1967 áprilisában pedig egy papszentelés alkalmából így fogalmaz: „Az Úristen nem azt nézi, hogy mennyit ájtatoskodunk, hanem hogy mennyire vállaljuk az ő törvényeit. Csak olyan mértékben vagyunk keresztények, amilyen mértékben igazságosak, nagylelkűek, irgalmasak, békességes szívűek vagyunk embertársaink iránt. Ha a szeretet a világban megfogyatkozik, a keresztények felelősek, a keresztények között is azok, akik a szeretet nagy titkának boldog birtokosai. Ezt hirdessétek.”

              A film végén még egyszer elhangzik a hegy-hasonlat: „évtizedek fognak jönni, és a történelem majd ítél, de ő akkor is az marad, aki volt, a hegy lábánál nőtt domb, amelyből sziklás hegy lett idővel, hogy az is maradjon mindörökre.”

              A minap egy sokunk által tisztelt államférfi ezt mondta a fiataloknak! „Kedves fiatalok! Eljön a pillanat, és rá fogtok ébredni, hogy kell egy hely, egy nyelv, egy otthon, ahol az ember az övéi között, biztonságban és szeretetben élheti le az életét. Kell egy hely, ahová mindig visszatérhetünk, ahol megérezhetjük, hogy az élet nem hiábavaló, és a végén nem a semmibe hullunk. Magyar fiatalok! Most a hazának szüksége van rátok! Gyertek, és harcoljatok velünk, hogy amikor majd nektek lesz szükségetek a hazára, a haza még meglegyen!”

              A DVD hátoldalán Virt László, Áron püspök legteljesebb életrajzírója így ajánlja a filmet: „Ez a munka azt kell szolgálja, hogy életünk, gondolkodásunk akár csak egy kicsit is közelebb kerüljön ahhoz az élethez és a világról történő olyan gondolkodáshoz, amit ő állít elénk.” Egészen bizonyos, hogy ezt a célt a Nagy Zoltán által megszerkesztett, rendezett és bemutatott film elérte. Hála Istennek, Márton püspök gondolatai, hitvalló és tanúságtevő cselekedetei sok ember lelkét megérintették – Szepsiben is.

            • Vámbéry Ármin Országos Földrajzverseny

              2018.04.09.

              Április 6.-án 18. alkalommal rendezték meg, Dunaszerdahelyen a Vámbéry Ármin Országos Földrajzversenyt.

              Iskolánkat a 7.A osztály tanulói Štofan Barbara, Kuzma Ádám és Gacsay Bence Barnabás képviselték.

              A versenyre való felkészülés nagyon igényes volt. Versenyzőinknek számos ismereteket kellett elsajátítaniuk Vámbéry Ármin életéről, közép-ázsiai utazásairól és műveiről. Első alkalommal vettünk részt  ezen a tekintélyes versenyen, melyen 10 csapatból egy szép 7. helyezéssel tértünk haza.

              Szívből gratulálunk nekik és köszönjük, hogy képviselték iskolánkat!

            • Thália előadás Kassán

              2018.04.07.

              Kálmán Imre - Julius Branner - Alfred Grünwald:
              MONTMARTRE-I IBOLYA operett előadását tekintettük meg a Thália  Színházban

              Három jó barát nyomorog fényes tehetséggel egy sötét padlásszobában, Párizs szívében, a századforduló idején. Bohémnek lenni izgató, de nem kifizetődő dolog, Raoul, a festő, Henry, az író és Florimond a zeneszerző, ezt a saját bőrén tapasztalja meg. Együtt álmodoznak arról, hogy egyszer majd világhíresek, elismertek, gazdagok és sikeresek lesznek.

              Egyelőre viszont az alkotói örömök és gyötrelmek mellett, sokkal jobban lefoglalják őket a szürke, kilátástalan hétköznapok. Alkotás helyett túlélni, hacsak lehet jókedvűen, léhán, könnyedén – ez most a feladat. Ehelyett viszont szenvednek az éhségtől, a mellőzöttségtől, a kudarcra ítélt szerelemtől.

               A mindennapok szürkeségébe egyedül a kis montmartre-i árva, Violetta hoz egy kis színt. A mindenki által szeretett szerény, kedves kislányt veszély fenyegeti, mostohaanyja egy leánykereskedőnek akarja eladni. Hatalmas feladat vár a három művészre, meg kell menteni Violettát, a montmartre-i ibolyát, még akkor is, ha ezzel legnagyobb álmaikról kell is lemondaniuk.

              Félreértéseken, abszurd helyzetek során keresztül viszont kiderül az önzetlenség a legjobb ellenszer az élet ridegségével, kegyetlenségével szemben.

              A társulat  szimfonikus zenekar, énekkar és tánckar nélkül  is sikerre vitte a közkedvelt operettet . Hálásak vagyunk a színházi élményért!

            • Iskolásat játszunk: Ugri-bugri

              2018.04.05.

              2018.3.28-án jövendőbeli elsőseink bepillanthattak egy játékos testnevelés órába. Megismerték a tornatermet és a benne rejlő lehetőségeket. Remélem, ha legközelebb találkozunk, örömmel jönnek majd „ugri-bugrizni” velünk.

            • Tompa Mihály szavalóverseny

              2018.03.28.

              A világ dolgai változnak, a vers, a leírt történet örök, s aki ezért kiáll, műveli, az ma igazán bátor!

              2018. március 27. került megrendezésre a Tompa Mihály Országos Szavalóverseny elődöntője, ahol intézményünket  4 tanuló képviselte: 1.kat.vers: Bojszko Kevin, 2.kat.próza: Kočiš Martina, 3.kat.vers: Páll Krisztína, 4.kat.vers: Bányász Péter. Bronz- és ezüstsávos besorolást kaptak. Nagyon szépen helytálltak ezen a kemény megmérettetésen. Gratulálunk nekik és köszönjük, hogy képviselték iskolánkat!

            • Röplabda - 1. hely

              2018.03.27.

              A Kassa-vidéki járás röplabda tornáján, 2018. március 27-én, 1. helyezést szereztek gimnazistáink. Szívből gratulálunk a fiúknak!!!

            • Angol színház

              2018.03.27.

              2018. március 26-án, angol nyelvű színházi előadáson vettünk részt. Az ötletes darabban szlovákul és angolul is beszéltek, így két nyelvet tanulhattunk egyszerre.

            • Húsvéti tojás

              2018.03.27.

              A 7.A osztályban elkezdődtek a húsvéti előkészületek. Egy igazán igényes technikát próbáltunk ki. A tojást ugyanis hímzőpamuttal tekertük körbe. Hát, nem is olyan egyszerű...

            • VIRÁGVASÁRNAP

              2018.03.25.

              Virágvasárnap - az Anyaszentegyház Krisztus Urunk jeruzsálemi bevonulására emlékezik. Az ünnepnek kettős mondanivalója van: egyrészt, a győzelem és a megdicsőülés napja ez, amelynek jele a győzelmi pálmát helyettesítő barkaág. Másrészt, ez a nap a szenvedés és a halál ünneplése is, amelynek jele, a misében felhangzó Passió, vagyis a szenvedéstörténet.

              Furcsának tűnhet, hogy az Anyaszentegyház a szenvedést és a halált is megünnepli. Nem véletlenül. Az ember - fél a szenvedéstől és retteg a haláltól. Joggal, mert a szenvedés megaláz, a halál pedig elszomorít és meglop bennünket. Hogy ez ne így legyen, ezért az Anyaszentegyház arra bíztatja gyermekeit: nézzenek Krisztusra, a megtestesült Isteni Fiúra. Arra kéri övéit, hogy lépjenek vele szövetségre, mert Krisztus legyőzte a halált és újjáteremtette az életet.

              Bárcsak sokan megragadnánk az Egyház által felkínált kezet, és a következő hét liturgikus eseményiben, lélekben végig kísérnénk a Kereszt királyi útját járó – Krisztust, bátorságot, szent merészséget, alázatot és szeretetteljes engedelmességet tanulva tőle.

              Esperes-plébánosunk a segédkezőkkel a mellékoltárhoz vonult, ahonnan - a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont diákjai éneklésével kísérve, Bányász Emőke, kántornő, Balogh Gizella és Nagy Éva tanárnő vezetésével - az oltárhoz vitte az Urunk, Jézus szenvedésére emlékeztető keresztet. 

              A szertartás elején az esperes úr a szokott módon üdvözölte a népet, megáldotta a barkaágakat és az egybegyűlteket. Az evangélium ünnepélyes felolvasása után elindította a menetet és a segédkezőkkel az oltárhoz vonult.

              A szentmisében az olvasmányok után a szepsi Dalárda jóvoltából Bányász Emőke, okleveles kántornő vezetésével, Somodi János, Dobos Zoltán, Csmil József közreműködésével felhangzott a Passió.

              Köszönet minden igyekezetért és készségért. Adja Isten, hogy gyakran legyen folytatása.

            • Ferences kisnővérek a peremeken

              2018.03.23.

              Nagy István iskolaigazgató meghívására 2018. március 22-én Miskolcról Szent Ferenc Kisnővérei látogattak el Szepsibe a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont diákjaihoz, hogy segítsék őket a nagyböjti szentidő mélyebb megértésében és átélésében.

              A gyermekek és tanáraik láthatóan élvezték a kedves-nővérek tanúságtevő jelenlététét. A találkozások remélhetőleg a jövőben rendszeressé válnak, amelyek majd nagyban elősegítik a gyermekek és a tanárok vallási, közösségi hovatartozását, felelősségtudatát és felelősségvállalását a kisebbségi lét szépségében és magasztosságában.

              Adja Isten, hogy így /is/ egyre vidámabb, boldogabb, reménytelibb (ferences) élet legyen a peremeken is.

            • HÍMES TOJÁS FESTÉS A VÁROSI KÖNYVTÁRBAN

              2018.03.22.

              Aranyosi Ervin: Hímes tojás

              Hímes tojást fest a nyuszi – húsvéti mesében,

              – ám én tudom, a kislányok festik nekünk szépen.

              Eljöttem, hogy meglesselek, hogyan is csinálod,

              hátha így a locsolódat, majd meg is kínálod!

            • Határtalanul

              2018.03.22.

               

              A Budapesti Kolping Katolikus Gimnáziummal karöltve, a Határtalanul program keretén belül közös kiránduláson vehettünk részt a Szepességben. Első nap Torna várában és a Szádelői- völgyben jártunk. Másnap Kassa és Eperjes történelmi emlékhelyeit kerestük fel, megkoszorúzva II. Rákóczi Ferenc síremlékét. Harmadnap egy csodás túrát tettünk a Szlovák Paradicsomban a Tamásfalvi- kilátóhoz. Délután Iglót tekintettük meg madártávlatból a templom tornyábol. Végül a "Fekete város" és a "Lőcsei fehér asszony" ihlette regények helyszíneit barangolhattuk be.

            • Iskolásat játszunk

              2018.03.22.

              Mai napunk az iskolában a tavasz jegyében zajlott. Szilvi néni segítségével tavaszi virágot készítettünk.

            • Internetfüggőség - Puss Sándor előadása

              2018.03.21.

              A család, mint kicsi egyház az emberiség történetében – kihívások a XXI. században

              2018. március 20.-án a Művelődési Központ nagytermében Puss Sándor, jezsuita atya tartott előadást a család és a szülői hivatás fontosságáról. Előadásában több kisfilm segítségével mutatta be a különböző függőségek mibenlétét.

              A hálás hallgatóság örömmel venné a találkozások folytatását, ami remélhetőleg a közeljövőben megvalósul. Értesítjük az érdeklődőket.

              Az egyház egy lelki család és a család pedig egy kicsi egyház (LG 9) - olvasható a II. vatikáni zsinat, a Nemzetek világossága című dokumentumában.

              A keresztény közösségek azok háza, akik hisznek Jézusban, mint az emberek közötti testvériség forrásában. Az egyház a népek között járja a történelem útját: a férfiak és a nők, az apák és az anyák, a fiak és a lányok élettörténetében. Ezek azok a történetek, amelyek számítanak, fontosak az Úr szemében.

              A világi hatalom nagy eseményeit a történelemkönyvekbe írják és ott is maradnak. Az emberi szeretet története közvetlenül az Isten szívébe íródik; ez a történet megmarad mindörökké. Az élet igazi helye, a családban kezdődik. Ezért valljuk, hogy a család a történelembe való beavatásunk helyettesíthetetlen és kitörölhetetlen helye. A teljes életbe való beavatásnak a helye, amely Isten színelátásába, az örökkévalóságba torkollik, de már itt a földön a családban elkezdődik! Éppen ezért olyan nagyon fontos a család.

              Maga az Isten Fia is az emberi történelmet ezen az úton tanulta meg és járta végig. Ő is egy családba született és ott „tanulta meg ezt a világot”: a házat, a műhelyt és a jelentéktelennek tűnő kicsi falucskát. Harminc éven át ebben a tapasztalatban tette magáévá az emberi állapotot. Itt ébred tudatára az Atyával való közösségére és küldetésének mibenlétére. Amikor pedig elhagyta Názáretet és elkezdődött a nyilvános élete, Jézus ismét egy közösséget alakított ki maga körül, egy „gyülekezetet”, vagyis emberekből összehívott csoportot – az apostolok testületét, közösségét, ami az „egyház” szó ősi jelentése.

              Adja Isten, hogy egyre többen akarjuk szemlélni Jézust és kapcsolatainak jeleit, hogy iskolaközösségünk családjai révén erősödjék az egyház, népünk és társadalmunk.

            • Erdő Péter, bíboros látogatása Kassán

              2018.03.20.

              Bernard Bober kassai érsek-metropolita meghívására 2018. március 18-án Kassára érkezett Erdő Péter, bíboros, esztergom-budapesti prímás-érsek. Másnap délelőtt a teológiai fakultás dísztermében „Családpasztoráció és kihívásai a XXI. században” címmel olasz nyelvű konferenciabeszédet tartott. Társelőadó volt Juraj Jurica, Anton Fabian, Richard Kucharčík.

              Az előadáson megjelent Ján Baják, eperjesi görögkatolikus érsek, Štefan Sečka, szepesváraljai, Milan Chautur, kassai görögkatolikus megyéspüspök, Alojz Tkáč, emeritus kassai érsek, Marek Forgáč, kassai segédpüspök, Haraszti Attila, kassai főkonzul, az egyetem teológiai kara, a környék és a főegyházmegye két magyar esperességének papjai és hívei.

              A találkozó kezdetén a bíboros sokak meglepetésére és megelégedésre szlovákul köszönte meg a kedves meghívást és a bensőséges fogadtatást. Mint mondta: örömmel jött Kassára, mivel ebben a városban született Boldog Sára testvér, akit XVI. Benedek megbízásából Budapesten emelt az oltár dicsőségére. Tisztelettel érkezett, mert itt született Slachta Margit is a szociális testvérek alapítója, akinek hatására formálódott Sára testvér egyénisége, aki később a szociálisan gyengék szolgálata során egykor ezek között a falak között is tevékenykedett. Ezért Bober érsek kérésére, örömmel hozta ajándékba Boldog Sára testvér másodlagos ereklyéjét, akinek közbenjárását kérte a konferencia sikeréért, megvalósítva életmottóját: Alleluja, íme, itt vagyok, engem küldj.

              Koradélután a bíboros meglátogatta Sára testvér egykori rendházát, ami jelenleg a főegyházmegye karitászközpontja, és amelynek kápolnájában boldogunk annyit imádkozott a saját maga és környéke megszentelődéséért. Itt helyezte el a hozott ereklyét. A bíboros a karitász dolgozóitól egy festményt kapott emlékül - Michal Tóth alkotását - Sára testvérről, amint egykor meglátogatta őt édesanyja az intézetben. Ezután a bíboros a Szent Gellért pasztorációs központba ment, ahol papi rekollekció keretében találkozott a magyar nyelvű lelkipásztorkodásban szolgáló papokkal.

              Este 6 órakor a Szent Erzsébet székesegyházban latin nyelvű szentmisét mutatott be a főegyházmegye püspökeivel és papjaival. Magyar nyelven elmondott homíliáját Pásztor Zoltán, püspöki helynök tolmácsolta szlovák nyelvre.

              A szentmise záró áldása előtt Bernard Bober, érsekfőpásztor kérésére a bíboros a Jövőért Alapítvány két kuratóriumtagjának ünnepélyes elhelyezésre átadta a Szepsiben rövidesen épülni kezdő Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont komplexumának - a két éve Bodollóban általa megáldott - alapkövét.

              Az érsekfőpásztor megköszönve a bíboros egésznapi aktív tevékenységét és arra buzdította a nagyszámú együtt imádkozókat, hogy mindkét nyelven fohászkodjanak a Budapesten a 2020-ban megrendezendő Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus eredményességéért. Emlékül egy festményt - Szabó Ottó, a Sára testvér dómi szobra alkotójának a művét: a szenvedő Krisztust, a három szent kassai vértanút és Boldog Salkaházi Sára testvért ábrázoló képkompozíciót - ajándékozott a bíborosnak.