• Zánka - Erzsébet tábor 2024

              2024.09.03.

              Immár harmadik alkalommal, az idén augusztusban is felkerekedett a Salkások 30 fős csapata, hogy Zánkára, az Erzsébet táborba utazzon. Rendhagyó módon vonattal utaztunk, így Budapesten több gyermek első alkalommal a metrózást is kipróbálhatta. Színes és tartalmas program várt ránk és a jó időnek köszönhetően minden nap fürödtünk a Balatonban. Az ötödik nap elteltével aztán megfáradtan, de élményekkel telve érkeztünk haza. Köszönjük szépen Magyarország Kormányának a támogatását és a Patrona Nostra Kht. szervezését.

            • Iskolabuszok menetrendje a 2024-25-ös tanévben

              2024.09.02.

              Értesítjük a Tisztelt Szülőket és a Diákokat, hogy 2024. szeptember 3-tól az iskolabuszok az alábbi menetrend szerint közlekednek.

              KIS BUSZ - FECSKE

              REGGEL:

              6:25 Jánok

              6:30 Bodolló

              6:35 Péder

              6:40 Zsarnó

              6:45 Tornaújfalu

              6:55 Bódvavendégi

              7:10 Szepsi

              7:20 Debrőd

              7:35 Makranc

              7:45 Szepsi

               

              DÉLUTÁN:

              15:00 Szepsi

              15:10 Makranc

              15:25 Debrőd

              15:35 Szepsi

              15:50 Bódvavendégi

              16:00 Tornaújfalu

              16:05 Zsarnó

              16:10 Péder

              16:15 Bodolló

              16:20 Jánok

              NAGY BUSZ - SÁRIKA

              REGGEL:

              6:55 Szádalmás

              7:05 Tornagörgő

              7:15 Szádudvarnok

              7:20 Torna

              7:25 Somodi

              7:30 Szepsi útvonalon

              DÉLUTÁN:

              15:30 Szepsi

              15:35 Somodi

              15:40 Torna

              15:45 Szádudvarnok

              15:55 Tornaörgő

              16:05 Szádalmás

               

            • VI. SALKAHÁZI EGYHÁZI TÁBOR - 2. nap

              2024.08.29.

              A reggelt közös imával indítottuk, majd a szepsi református templomban tettünk látogatást. Sok érdekes dolgot tudtunk meg a templom történetéről, majd kipróbálhattuk azt is, milyen érzés lehet a szószékről igét hirdetni. Egy tehetséges diákunknak még az orgonát is sikerült megszólaltatnia. Ezt követően a Szepsi Laczkó Máté Bormúzeum pincéjében ismerkedtünk meg a tokaji aszú készítésével, a kiállítóteremben pedig képeslapok segítségével Szepsi múltjába kaptunk betekintést. Túránk végén mindenkinek jólesett a hideg fagylalt. Ebéd után emlékezetes kézművesfoglalkozás, majd sportolás következett. Élménydús két napban volt részünk. 

            • VI. SALKAHÁZI EGYHÁZI TÁBOR - 1. nap

              2024.08.28.

              A napot a helyi római katolikus templomban imával indítottuk, majd megismerkedtünk a templom és a plébánia azon helyiségeivel, ahová a hétköznapokban nem nyerünk betekintést. Ezt követően a Szent Rókus kápolna történetét sajátítottuk el. A kiadós és finom ebéd után kézműves foglalkozás következett, majd egy tartalmas sportolással zártuk a napot.

            • Meghívó - AUTOKROS - VERSENY

              2024.08.25.

              Kedves Diákok!

              Szabadidőközpontunk idén első alkalommal biztosít lehetőséget arra, hogy részt vegyetek egy igazi autóversenyen. Fiatalabb diákjaink esetében a szülők részvételét is szívesen látjuk. 

              AUTOKROS - VERSENY

              időpont: 2024. augusztus 31.

              helyszín: Dargov-Dubiny

              utazás: iskolabusszal - szombat reggel 7:30-kor az iskola elől

              költségek:

              15 éves korig 3.-€

              15 év felett 10.-€

              jelentkezés e-mailben 2024. augusztus 27-ig:

              novakandrea@salkahazisara.sk

            • Étkezés kérvényezése a 2024/25-ös tanévre

              2024.06.25.

              Tisztelt Szülők!

              A 2024/25-ös tanévre az étkezési hozzájárulás igénybevételét minden gyermek törvényes képviselőjének igényelni kell.

              Az EDUPAGE rendszerben már elérhetők az étkezéssel kapcsolatos elektronikus kérvények.

              Erre a támogatásra az utolsó éves óvodások és az alapiskolás diákok jogosultak.

              Az iskolaközpontunknak 2024. augusztus 10-ig be kell nyújtania azoknak a gyerekeknek az aktualizált névsorát, akikre dotációs előleget kérnek, ezért kérjük Önöket, hogy 2024. július 4-ig jelezzék szándékukat.

              Köszönettel: Mgr. Nagy István, igazgató   

            • Népmese-néptánc-kézműves tábor 3. 4. nap

              2024.07.05.

              A harmadik napon a gyerekek Cicoma királykisasszonynak nemez ékszereket készítettek, majd ékszerdobozkákat díszítettek. Mivel éjjel a palotában a molylepkék tönkretették a faliképeket, a 4. napon a gyerekeknek új képet kellett készíteniük. Tűnemezelt képpel lepték meg a királyt. Utolsó kívánsága olyan tulipánok voltak, melyek soha nem hervadnak el. Ezért az első napon szedett kövekre tulipánokat festettek, melyekért a király gazdagon megjutalmazta őket. A király, ahogy ránézett a kövekre, megértette, hogy az egyetlen dolog amitől igazán boldog lehet az ember: a szeretet. 

            • Hogy a szeretetünk megtisztuljon és kiteljesedjék...

              2024.07.03.

              2024. július 2-án, Sarlós-Boldogasszony ünnepén főtisztelendő Paweł Cebula, minorita atya, Molnár Imre történész, Grzegorz Górny és becses neje, Angelika személyében rangos zarándok-látogatók érkeztek templomunkba és egyházi iskolaközpontunkba. Becsességük jele és jelzése munkásságuk, amelyet mindenekelőtt Isten szolgája, Gróf Esterházy János boldoggá avatása terén fejtenek ki Kárpát-medence szerte, de irodalmi alkotásuk és énekzenei tanúságtételük is sokatmondó és üzenő. Úgy, mint a hajdani próféták, akik kivétel nélkül Isten örök mélységeibe tekintettek, miközben látták és láttatták az utcákon, a tereken, a nyilvános és rejtett helyeken az emberi élet visszásságait is: a kizsákmányolást, az árulást és a gyilkosságot, de mindez nem vitte őket padlóra.

              Azt mondják, mondjuk, hogy a mindenkori próféták azért tudnak hatékonyan kiáltani, az igazságot hirdetni és tanítani, mert tudatosan megengedik, hogy egész lényüket az egy élő, igaz, teremtő Isten misztériuma ragadja meg. A létezés gyökereit szemlélik: az ember titkát a teremtő Istenben, s ezért szentséges titokként látják az Isten képére teremtett embert is. Nem istennek tartják az embert, de templomnak, amelyben Isten jelen van.

              Becses vendégeinkkel úgy a templomban, mint az egyházi iskola kápolnájában azért imádkoztunk, hogy a három szent kassai vértanú, Boldog Salkaházi Sára és Isten szolgája, Gróf Esterházy János példájára és esedezésére mi is meglássuk életünkben az imádság és az embertársainkkal való kapcsolat szoros összefüggéseit. Népeink a Kárpát-medencében felhagyjanak a szép, de hazug szavakkal, az őszintétlen, szeretetlen viselkedéssel. A történelem sebeire együtt keressék és találják meg a kölcsönös kiengesztelődés és megbocsátás forrását, az Eucharisztiában s így az Isten és emberek iránti szeretetünk egyaránt megtisztuljon és kiteljesedjék.

            • Népmese-néptánc-kézműves tábor 1.nap

              2024.07.01.

              Az okos leány falujába ellátogatott az álruhába öltözött király. A falu gyerekeinek gazdag jutalmat ígért, ha kiállnak 7 próbát. Az első az volt, hogy készítsenek olyan szoknyát Cicoma királykisasszonynak, ami szoknya is meg nem is, takar is meg nem is. A király elé nem járulhattunk akármilyen ruhában, ezért a délelőtti foglalkozáson pólókat festettünk.

            • Osztálykirándulás Miskolcon

              2024.07.01.

              A 6. A osztállyal Miskolcon voltunk kirándulni, ami nagyon eseménydúsan telt. Szabaduló
              szobában jártunk, meglátogattuk a Herman Ottó Múzeum Pannon-tenger kiállítását, moziztunk.
              Másnap kis vonattal ellátogattunk Lillafüredre, majd végezetül Miskolcon a Vadasparkban jártunk.
              Nagyon sok élményben gazdagodtunk!

            • Csapatépítésen a 8.A

              2024.07.01.

              Az ide osztálykirándulásunk helyszíne a festői szépségű körtvélyesi halastavak területe volt. Hétfőn, 2024. június 24-én indultunk és június 26-án érkeztünk haza.  Nyaralónk nem messze a halastavaktól az erdő területén rejtőzött. Csapatépítés volt a javából, mivel mindent együtt csináltunk.  Grilleztünk, főztünk, sokat beszélgettünk, esténként játszottunk, pihentünk. Az időjárás kedvezett nekünk, így sokat fürödtünk a szállás területén lévő medencében, de azért egy kisebb túra is belefért. Nagyon jól éreztük magunkat és a tanulók közötti kapcsolatok még erősebbek lettek.

            • Tanévzáró ünnepség és a kilencedik osztály ballagása

              2024.06.28.

              Ismét megható és megkapó hangulatban történt a szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpontban az idei tanévzáró ünnepség, a hagyományokhoz híven ökumenikus istentisztelet keretében. Az iskola diáksága, a tantestület tagjai, a szülők, a nagyszülők, a rokonok, valamint az iskolabarátok az aulában, a ballagó kilencedikesek – miután végig járták az egyes osztálytermeket - a bejárati folyosón várakoztak. Becsengetésre az iskola igazgatósága és a lelkipásztorok kíséretében elindult a katedrához az ünnepi menet miközben felcsendült a Nagy Imre tanár vezette közismert ének – Gaudeamus igitur… Míg fiatal vagy légy vidám…

              Az ünnepi liturgia hálaadással és bűnbánat-tartással vette kezdetét. Hálát adtunk és köszönetet mondtunk minden jótéteményért és bocsánatot kértük, ha lelki, szellemi és anyagi javainkkal rosszul sáfárkodtunk, ha engedetlenek, szófogadatlanok és hálátlanok voltunk a Teremtőnk, szüleink, tanítóink és lelkipásztoraink iránt.

              A bevezető imában azért könyörögtünk, hogy a Mindenható öltöztessen fel minket egyszülött Fia erényeibe, és gyújtsa lángra bennünk az ő Szívének szeretetét, hogy képmására alakuljunk, és részesüljünk a megváltás örökké tartó örömében.

              Az ünnepi evangéliumot Nt. Géresi Takács Klaudia, tiszteletes-asszony olvasta fel Szent Máté könyvéből (Mt 8,1-4), amikor az Úr Jézus meggyógyított egy leprást. Igehirdetését ehhez a történethez fűzte, rámutatva emberi gyengeségeink áldatlan következményeire, de ugyanakkor a megváltás és a megváltottság eredményességére, amiért mindig jó és szükséges a hálaadás.

              A Nová Mária tanárnő kísérte iskolai kórus éneklése után a nyolcadikos diákok kötötték csokorba a hálaadó gondolatokat, majd a ballagó búcsúzó kilencedikesek nevében Fazekas Zita mondott köszönetet a Mindenhatónak, mindenért és mindenkiért.

              Nagy István iskolaigazgató tanévértékelője után, amelyben ismételt hangot adott az elért eredménynek és sikereknek, következett az igazgatói oklevelek átadása. Ismét jó volt látni a különösen is igyekvők nagy-nagy számát. Kiemelt köszönetet kapott Krankilla Bence negyedikes immár leérettségizett diák, az általa először megfogalmazott salkás szállóigéért: „egy salkás sohasem haragszik” és a búcsúzó kilencedikes Ucekaj Olivér, a meggyőződéses vallomásért - aki a kérdésre, hogy hova tovább - ezt felelte: „maradok”.

            • Óvodai ballagás…

              2024.06.28.

              A mai nyugati világ azt hirdeti, hogy az emberi élet, de legalábbis a politikai élet legfontosabb
              kérdése, hogy milyen világot hagyunk a gyermekeinkre. „Micsoda kolosszális tévedés”,
              mondta a minap napjaink egyik közismert politikusa, aki szerint a dolog épp fordítva van.
              „Nem az a kérdés, milyen világot hagyunk a gyerekeinkre, hanem hogy milyen gyermekeket
              hagyunk a világra.”
              2024. június 27-én, szent László királyunk liturgikus emléknapján ballagás volt a Szepsi
              Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont Napocska - Óvoda Méhecske csoportja 14
              tagja számára. Jó volt együttlátni a szülőket, a nagyszülőket, a pedagógusokat és az
              iskolabarátokat népünk egyik jeles történelmi egyéniségének ünnepén. Szent László királyban
              virágzott ki ugyanis jellemző típussá magyar kereszténység - benne forrt össze a keresztény
              szentség a nemzeti szellemmel. Addig a kereszténység magyar honban, mint idegen földbe
              ültetett fa volt, amit Szent István király könnyeivel, a hithirdetők a keresztvízzel, a vértanúk a
              vérükkel öntöztek. A fa ugyan megfogamzott ezen a tájon, de még nem gyökeresedett meg
              úgy, hogy magába tudta volna szívni ennek a földnek a sajátos elemeit, amelyek szerint: színt,
              alakot, életet tudott volna ölteni. A kereszténység úgymond még nem volt magyar. Az
              emberek meg voltak ugyan keresztelve, de a nép még nem, mert a nemzet akkor válik
              kereszténnyé, amikor eszményeit is megkeresztelik.
              Ezt segítette megmutatni, előélni Szent László Király, aki tudatosan küzdött, harcolt és
              győzött a kereszténységért. A nép hajlamait, harci hagyományait, bátorságát, vitézségét
              léptette be az eddig inkább csak tűrő, szenvedő, csöndes megadású kereszténységbe, s ezzel
              vezette be az Egyházat a magyar népéletbe.
              Szent László 1046 körül született Lengyelországban. Atyjától, I. Béla királytól a lovagi
              erényeket és az ország-kormányzás elveit, anyjától, Richeza lengyel hercegnőtől a szilárd
              katolikus hitet és a mély vallásosságot örökölte. 1077-ben került a magyar trónra. Az ország
              kereszténnyé tételét, amelyet Szent István és a többi apostoli lelkületű hittérítő útnak indított,
              eredményesen fejezte be. Nagyváradon és Zágrábban püspökséget alapított, több bencés
              monostort létesített, 1092-ben Szabolcs városában zsinatot tartott. Ennek intézkedései
              hathatósan emelték a papság és a nép - vallási, valamint fegyelmi színvonalát. A kunokat és
              más pogány törzseket, amelyek Magyarországra betörtek, legyőzte, és innen kiűzte. A
              szenvedőket és a szerencsétleneket atyai szeretettel felkarolta. 1095. július 29-én Nyitra
              mellett halt meg, földi maradványait a nagyváradi székesegyházban temették el. Sírjánál
              csodák történtek. Ezeket, valamint erényeit és érdemeit megvizsgálva III. Celesztin pápa,
              követe, Gergely bíboros által Váradon 1192. június 27-én a szentek sorába iktatta. Leánya,
              Szent Piroska, Iréné néven bizánci császárné lett.
              Napjaink egyik kihívása népünknek újra megmutatni a hős, a daliás, a vitézes kiállást az
              evangéliumi értékrend, a keresztény kultúra, identitás, az anyanyelv ápolása, őrzése és
              továbbadása terén. Nagy köszönet és hála mindazoknak, akik megértve az idők jelét készek
              gyermekeiket, a jövő nemzedékét ilyen értékekben nevelni és neveltetni, tanítani és taníttatni,
              művelni és műveltetni, mert „Nem az a kérdés, milyen világot hagyunk a gyerekeinkre, hanem
              hogy milyen gyermekeket hagyunk a világra.”

            • Élménybeszámoló a 3.G osztály utolsó osztálykirándulásáról Nyíregyházán

              2024.06.28.

              2024. június 25-én és 26-án két napra ellátogattunk Nyíregyházára, ahol nagy
              élményben volt részünk, mert összekötöttük a kellemeset a hasznossal. A keddi napunk
              a Szent Imre Katolikus Kollégiumba való megérkezés után tartalmas programmal indult. Első
              utunk a Sóstói Múzeumfaluba vezetett, ahol belecsöppenhettünk egy régi falu életébe. A
              második állomásunk az Aquarius Élményfürdő volt Sóstón, ahol sokat napoztunk, fürödtünk
              és csúszdáztunk. Hazafelé menet gyönyörködtünk a zenélő szökőkútban. Az esti programunk
              mozizás volt. Végül az első napot egy kellemes esti sétával zártuk. Másnap a reggeli után
              következett a csapatépítés, a szabadulószoba/időcsapda. Itt két csapatra szétosztódva
              megmérettettük szabadulási képességeinket. Miután szerencsésen kijutottunk
              a szabadulószobából ellátogattunk a római katolikus templomba, ahol a toronykilátóban 29
              méter magasról megcsodáltuk a nyüzsgő Kossuth teret. Végül a napot a Nyíregyházi
              Állatpark megtekintésével zártuk, amely rendkívül különleges állatgyűjteménnyel
              rendelkezik. Ezután már csak a hazautazás várt ránk az esti órákban. Mindenki fáradtan, de
              mosolyogva és élményekkel gazdagon tért haza a felejthetetlen utolsó osztálykirándulásról.