• {#1014}

            • Technikai Múzeum - 6.A

              2021.06.18.

              A 6.A osztály tanulói Kassára látogattak el a Technikai Múzeumba. Az interaktív kiállításon a fizika "csodáival" ismerkedhettek meg. Betekintést nyerhettek az egyes fizikai jelenségek működésébe, megtapasztalhatták a mindennapi dolgok mögött rejlő valóságot! Felmérhették ügyességüket, gyorsaságukat, éberségüket. Sok új, csodás élménnyel gazdagodtak! 

            • Jump Aréna - 7.A-8.A

              2021.06.18.

              A 7. és a 8. osztály tanulóival a kassai Jump Arènában jártunk! Remek hangulatban, sportolással telt a napunk.

            • LEGÓ MATEK

              2021.06.17.

              Hány tojást tojik a tyúk? Ismét Lego matekoztunk az első osztályban. Számoltuk az egységeket, összeadtunk,kivontunk. A végén mindenki összeállított egy szöveges feladatot. 

            • Osztálykoncert

              2021.06.16.

              Az alsó tagozaton egy osztálykoncert keretében mutatkoztak be tehetséges zongoristáink. Fellépők: Prokop Vivien, Beke Emma, Sitáš Ádám, Pelegrin Noémi, Kovács Réka, Balta Rita, Tóth Kozma Sofia, Bužicky Ági. Ügyesek voltak!  Gratulálunk!

            • A debrődi Exatlon verseny kiértékelése

              2021.06.15.

              2021. június 15-én kiértékeltük a debrődi Exatlon versenyt.

              1.A osztály:

              1. helyezett Bužická Ágnes

              2. helyezett Vysoký Levente

              3. helyezett Sanisló Ádám

              2.A osztály:

              1. helyezett Pálos Kitty

              2. helyezett Bystrá Bianka

              3. helyezett Beke Emma

              3.A osztály:

              1. helyezett Csömör Márió

              2. helyezett Tóth Kozma Sofia

              3. helyezett Horváth Sára

              4.A osztály:

              1. helyezett Magyar Mathias

              2. helyezett Balta Rita és Černai Vanessa

              3. helyezett Ribár Kevin és Harcsár Noel

              Gratulálink a győzteseknek!!!

            • "Keltsd életre a történelmed"

              2021.06.14.

              Alsó tagozatos diákjaink a - Keltsd életre a történelmed -  Interreges pályázatnak köszönhetően három ismeretterjesztő kiránduláson vehetnek részt. Az eső állomás Debrőd és környéke volt. Exatlonos versenyben mértük össze ügyességünket a Szent László Forrásnál. Imádkoztunk a növénytemplomban. A faluban megtekintettük s tűzoltó szertárat, és megsimogathattuk a Lénáék báránykáit. 

            • Osztálykiránduláson a IX.A

              2021.06.13.

              Az egynapos, utolsó előtti, élményekben gazdag osztálykirándulásunk egy kellemesen telő, buszos utazással kezdődött a kassai állatkertbe. Verőfényes napsütésben, kicsattanó jókedvvel, a szép erdei környezetben sétálva a távoli tájak élővilágát fedeztük fel. Ezt követően a belvárosban a Fesztivál téren körhintáztunk. Ez volt a nap fénypontja - jókedv, móka, kacagás. Néhányan a barokk stílusú Kálvária templomot is megnéztük.

              Egésznapos, kihagyhatatlan élményben volt részünk.

            • Csíksomlyói emlékezés…

              2021.06.13.

              Amint az ismeretes, a Csíki Közbirtokosságok Szövetsége - a 2019. évi erdősítési programját, Ferenc pápa csíksomlyói látogatásának tiszteletére, szimbolikus ajándékként, a természet iránti felelősségre és felelős gazdálkodásra intő Szentatyának ajánlotta fel.

              A pápalátogatással foglalkozó sajtóbizottság akkori elnöke, Oláh Zoltán felhívást intézett a plébánosokhoz és a hívekhez, hogy a pápalátogatás kapcsán minden katolikus közösség egyházi területen: a templom, vagy a plébánia udvarán, illetve más alkalmas helyen - ültessen egy fenyőfát,

              Az is köztudott, hogy 2 éve esperesi körzetünkből egyházközségeink hívei közül közel százan csatlakozva a zarándokvonat búcsújáróihoz részt vettek a Szentatya szentmiséjén a csíksomlyói nyeregben.

              Hazaérkezve, templomunk kertjében, Szepsiben és Makrancon mi is elütettünk egy fát, amelyhez minden zarándok a nyeregből hozott egy zsebkendőnyi földet. Ezzel is kifejezve sokrétű összetartozásunkat határon innen és határon túl: Múltunk a reményünk, Krisztus a jövőnk…

              2021. június 13-án, Makrancon ismét együtt voltunk, látva látni, és hallva hallani, hogy az idők távlatában miként visszahangzik lelkünkben, a nyeregben a pápa látogatás alkalmából felállított székely-kapu felirata: Őseidnek szent hitéhez, nemzetednek gyökeréhez testvér ne légy hűtlen soha!

              A szentmise kezdetén Kocsis Pál, okleveles mérnök, akolitus, az egyházközség egyháztanácsosa üdvözölte és köszöntötte a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont elsőáldozóit, szüleiket és növendékeit, akik jelenlétükkel kívántak tanúságot tenni a gyökerek ápolásának mikéntjéről. Köszöntötte az intézmény igazgatóját, Nagy István, igazgató urat és az elsőáldozók osztályfőnökeit: Nová Máriát és Nagy Imre, pedagógusokat, minden jelenlevőt és természetesen azokat is, akik a világhálón csatlakoztak a szentmisénkbe.

              Az emlékfánál Lacko Mária, polgármesterasszony mondott köszönetet és fejezte ki háláját az ünneplésért. Ha visszaemlékezünk - mondta - Csíksomlyón a Szentatya, Ferenc pápa kétszer is elmondott egy mondatot. Ez a mondat így hangzott: kérjük a Szűzanyát, hogy tanítson meg bennünket összevarrni a jövőt.

              Ki tagadhatná a rég és a közelmúlt nem egy eseményét, amikor úgymond: politikailag, társadalmilag, családilag széttéptünk egy jövőt? Népeink itt a Kárpád-medencében évszázadokig hittel hitték, hogy az itt lakó különféle nemzeteknek együtt könnyebb, mint külön-külön. Egy idő után viszont ezek a népek – különféle hatásra - úgy döntöttek, hogy mégiscsak jobb lesz mindenkinek külön, mint együtt.

              Ma már látva látjuk, hogy súlyos árat fizettünk ezért a válásért, amit minden nép, és benne szinte mindenki drágán megfizetett érte itt a Kárpát-medencében.

              Erre a tragédiára egyetlen jó válasz van: ha ki mernénk mondani - a Kárpát-medencében nekünk együtt jobb, biztonságosabb, eredményesebb, mint külön-külön. Szerény meggyőződésem, hogy Ferenc pápa ezért mondta kétszer is ezt a mondatot: kérjük a Szűzanyát, hogy tanítson meg bennünket összevarrni a jövőt. Érezni lehetett a hangjában az erőt. Igen, a jövőt össze kellene varrni!

              A jövőt össze kellene varrnunk, egy olyan világban, ahol mindig voltak, vannak és lesznek törvények, de nemcsak törvények, emberek is. Meg kellene tanulnunk elsősorban az embert látni másikban és csak utána a törvényt. Általában minden konfliktus, generált probléma. Az emberek jól tudnak együtt élni, ha akarnak. Erre kell felkésztetni őket. Ez elsősorban az egyházaknak és az iskoláknak a feladata. Megtanítani az embereket túltekinteni a falakon.

              Legyen ez a fa és ez a szent hely továbbra is a kiengesztelődés, az összetartozás és a megbocsátás helye. Adja Isten, hogy az Egyházban, az evangélium tanításának fényében merjünk mi magunk is, faluközösségünkben, családjainkban és egyházközségünkben kiengesztelődni egymással, nem feledve, de megszívlelve Böjte Csaba, ferences atya szavait: együtt többek vagyunk, erősebbek, mint külön-külön.

              Ismételten megköszönöm a faültetés, a faápolás és az emlékezés ötletét. Köszönet a Gondviselésnek a közös tanúságtétel lehetőségéért. Köszönöm, hogy faluközösségünk ismét gazdagabb lett, nemcsak egy fával, de egy szent hellyel, ahol hallva halljuk és látva látjuk az egyértelmű igazságot: Múltunk a reményünk, Krisztus a jövőnk. De említhetnénk Ferenc pápát is, aki bevallotta, szereti idézni az egyik argentin költő verssorát:

              »A virágpompa, melyben a fa tündököl,

              abból születik, amit alatta rejt a föld.«

              Szívből kívánom: adja Isten, hogy legyen bátorságunk megkeresni és megtalálni a lelkünk mélyén rejtőzködő ősi jót, kellő erősséggel visszhangozva mindnyájunkban a pápalátogatás alkalmából a csíksomlyói nyeregben felállított székely-kapu feliratát: Őseidnek szent hitéhez, nemzetednek gyökeréhez, testvér, ne légy hűtlen soha!

            • Kultúrtörténeti óra

              2021.06.11.

              A Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont gimnazistái Nagy Gabriella, tanárnő vezetésével, Nagy István, iskolaigazgató kíséretében meglátogatták a szepsi plébániatemplomot, ami a történelmi városközpont egyik domináns épülete.

              A településen a korabeli írások szerint már 1290-ben létezett kőtemplom, amelyet a XV. században, Mátyás király idejében átépítettek gótikus stílusban, a Kassai Szent Erzsébet Dómmal azonos időben.

              Előbb háromhajós, majd a későbbi barokk stílusú beavatkozások folyamán (XVIII. sz.) egyhajóssá átépített templom a Szentléleknek tiszteletére van felszentelve. Minden bizonnyal ezzel összefüggésben van a város címerében is található Szentlélek szimbólum, a kiterjesztet szárnyú galamb, ami a főoltárban és a templomhajó feletti mennyezeten is látható. A főoltár 1896-ban készült, de az oltár központi szoborcsoportja - stílusából ítélve - feltehetően korábbi időből származik.

              A templom nyugati oldalán van a három boltíven nyugvó kórus, ahová a harangtoronyból lehet jutni. A toronyban három harang lakik. A templom műemlékké van nyilvánítva. Déli bejárata, az úgynevezett ékes-kapu, gótikus stílusban van építve. Több mint valószínű, hogy ugyan azok a mesterek, vagy az ő tanítványaik készítették, akik a kassai dómot és a rozsnyói templomot.

              A templom bejárati részében látható arci ábrázolása annak a Herkó János ferences a szerzetesnek, aki szájhagyomány szerint a szűkebb pátria egyik ellenreformációs elhíresült alakja, a legendává vált és a népi szólásban is megörökített, herkópátert volt. A katolikus egyházhoz fanatikusan ragaszkodó páter a katonák élén, fegyverrel a kezében próbálta visszatéríteni a protestánsokat a katolikus hitre. A dombormű halálának évével – 1686 van ábrázolva. Az épület magán és magában hordozza a múltat, minden pozitívumával és negatívumával együtt. Életjelek és életnyomok, amelyeket nem szabad sem eltitkolni, sem elrejteni. Fel kell vállalni. Ami szép volt, azért adjunk hálát és gyarapítsuk, ami kevésbé volt szép, kérjünk érte bocsánatot és imádkozzunk, hogy mi ne essünk elődeink hibáiba.

              Templom szó jelentése: az az épület, ahová az emberek istentiszteletre járnak. [templom < ómagyar: templom < latin: templum (szent hely < időmérő hely) < tempus (idő)]
              temno, temnere, kivágni, kihasítani jelentésű latin igéből származik. Magyarázata: „elkerített terület”, „szent hely”, „a közönségesből kiszakított különleges terület”, „szentélykörzet”. A templum tehát felszentelt helyet jelentett, ami a görög temenosz kifejezés átvétele.

              Anyanyelvünk általánosságban a templom szót használja. Az európai nyelvekben a templom megnevezésére többnyire a latin ecclesia szónak megfelelő kifejezés szolgál, amely egyszersmind az egyházat, mint közösséget is jelöli. Az egyes templomokat szerepüktől függően a kápolna, katedrális (székesegyház), vagy a bazilika elnevezés illeti. Egy-egy szerzetesház templomát kolostortemplomnak nevezik, és külön név illeteti meg egy-egy egyházközségi főtemplomát, amit plébániatemplomnak nevezünk.

              A kezdetben a keresztények magánházaknál tartották az istentiszteleteket, a keresztényüldözések idején a katakombákat használták kultuszhelyül. Nagy Konstantin türelmi rendelete után (313 – milánói  ediktum) megindult a nagyobb arányú keresztény templomépítkezés. Ebben az időben és a középkor folyamán is számos pogány templomot, illetve európai zsinagógát is keresztény templommá alakítottak át. A protestáns templomokat imaház, vagy gyülekezeti-hely névvel is illetik. A Jahovai Tanúi elnevezésű vallási felekezet temploma a királyságterem.  A muszlim templom neve mecset, vagy dzsámi. 

              Mutasd meg a füzetedet, szobádat s én megmondom, hogy ki vagy. Mutasd meg a kultúrádat, a templomodat, az iskoládat… hasonlóan érvényes. Adja Isten, hogy gyökereinket továbbra is tudatosan, hűsséggel és felelősséggel ápoljuk. A kapott örökség kötelez…

            • A kovácsmesterség fortélyai

              2021.06.08.

              A Városi Kultúrközpont szervezésében a szepsi kovácsműhelyben nyerhettünk betekintést a kovácsmesterség fortélyaiba. Köszönet Rácz Péternek, aki egy csodaszép csigát alkotott a szemünk láttára! 

            • Tisztítsuk ki Szepsit!

              2021.06.07.

              Iskolaközpontunk is részt vett a város által kezdeményezett szemétszedésbe. A "Tisztítsuk ki Szepsit" programon keresztül gyermekeink környezettudatos gondolkodását erősítettük.

            • Elsőáldozás – 2021

              2021.06.06.

              https://drive.google.com/drive/folders/1-1Ed_egJyeCK2TuPHJmN29jEJ7tUwA2U?usp=sharing

              2021. június 6-án, vasárnap délután plébániatemplomunkban az Összetartozás Napja megünneplése után a Boldog Salkaházi Sára Iskolaközpont alsó-tagozatos növendékei számára első-szentáldozási ünnepség volt. A gyermekek Sára nővér vezetésével készültek a szentség méltó vételére. A szentmisén a közeli és távoli rokonok mellett részt vett Nagy István, iskolaigazgató, a tantestület számos tagja és diáktárs.

              Az ünnepség kezdetén a gyermekek szülői áldást kértek, amelyet a boldog szülők örömmel közvetítettek gyermekeikre. Mindkét szülő, kis keresztet rajzolt a gyermek homlokára, miközben ezt mondták: Áldjon meg téged a mindenható Isten – az Atya, a Fiú és Szentlélek. Ámen.

              A gyermekek a személyes szentáldozás előtt és után közösen imádkoztak és a két osztályfőnök Nová Mária és Nagy Imre zenei kíséretével együtt énekeltek. A szentáldozás után hálaadás következett: Istennek, Sára nővérnek, Nagy István, igazgatónak, az osztályfőnököknek és a szülőknek.

              Az emlékképek kiosztása és az ünnepi záró-áldás után, a himnuszok következtek, majd az elmaradhatatlan elsőáldozás ének: Jézuska, Jézuska, figyelj most reám…

              Az ünnepélyes elvonulás a templomon keresztül történt. Elől az iskolazászló haladt, majd a ministránsok, a papság és az igazgatóság következett. Az igazgató úr a virággal telt vázát az oltártól kezébe véve, az elsőáldozók a szüleik kíséretében a Boldog Sára testvér templomi képéhez vonult, miközben Bányász Emőke, okleveles kántornő vezetésével felcsendült a vértanú patróna himnusza: Kassa város útnak indítója…

              A virág elhelyezése után az ünnepi menet a templomból a déli kapun keresztül távozott. A templomudvaron megállt a Ferenc pápa, 2019. június 2-án történt csíksomlyói látogatása emlékére ültetett fánál, ahol Nagy Imre tanár úr vezetésével elhangzott a Boldogasszony kincse… kezdetű ének.

              Köszönet, hogy ismét közösen ünnepeltünk és egymást erősítve nemcsak emlékeztünk közös múltunkra és gyökereinkre, de látva-láthattuk, hogy nincs fölösleges áldozatvállalás. Köszönet, hogy a belénk és a felénk dobott kövekből jövőbevezető lépcsőket akarunk, merünk és vágyunk építeni, tudván–tudva és bízván-bízva, hogy amíg van Istenben bízó és küzdő ember, addig van Isten megáldotta jövő is.

              Csak kívánni lehet, hogy adjon az Úr továbbra is mindnyájunk szívébe evangéliumi szabadságot és keresztény szolidaritást!

              Adja Isten, hogy növekedjék az értékek Európája és a mennyei Haza – bennünk, közöttünk és a nemzetek között, határon innen és határon túl.

            • Gyermeknapi vigasságok

              2021.06.01.

              Óvodásaink és alsó tagozatos diákjaink gyermeknep alkalmából egy vidám előadáson vettek részt a KCÚBAR jóvoltából.

            • ONLINE MÚZEUMLÁTOGATÁS

              2021.05.31.

              Intézményünk 2021. május 27-én a magyarországi Oktatási Hivatal jóvoltából egynapos online rendezvényen (online diáktábor külhoni magyar tannyelvű köznevelésben részt vevő diákok számára) vett részt. A programba iskolánk mellett a délvidéki Petőfi Sándor Általános Iskola is bekapcsolódott. Iskolánkat a 7. és a 8. osztály tanulói képviselték. A magyarországi Móra Ferenc Múzeum egy előre felvett tárlatvezetéssel (címe Folyónk és földje) és egy ONLINE múzeumpedagógiai foglalkozással készült. Az Agóra Tudományos Élményközpont jóvoltából előre felvett kísérleti bemutatókat láthattunk. Az Élményközpont munkatársai élőben is bejelentkeztek, hogy az esetleg felmerülő kérdésekre tudjanak válaszolni, itt tehát a diákok szabadon kérdezhetnek.

            • A Jövőért Megsegítő Egyesület elnökének látogatása templomunkban és iskolánkban

              2021.05.31.

              Az egyesület 2013-ban jött létre a Hargita megyei hátrányos helyzetű családok és idősek megsegítése céljából Zetelakán, Szentegyházán és Csíkszeredában. Elnöke, Simó Zoltán 2021. május 31-én felkereste templomunkat és iskolánkat, ahol gyűjtést kezdeményezett védencei számára.

              A hívek, az iskola a megvásárolt könyvek megvételével támogatták az alapítványt.

              Köszönet és hála mindazoknak, akik ilyen módon is elősegítették a felelősségvállalást egymásért – határon innen és határon túl.

            • Gimnazisták Lélek-várása

              2021.05.18.

              2021. május 18-án a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont (BSSEI) diákjai, Nagy István igazgató és Szabó Nóra Sára hitoktató-nővér vezetésével a múló pandémia egészségügyi előírásai enyhítésének következtében, az iskolai oktatás keretében, szentmisén vettek részt.

              Jó volt végre ismét együttlátni a diákokat és szemlélni a Szentlélek mában működő erejét. Amiként a lehulló esőcseppek - alkalmazkodva a felvevő közeg készségéhez - új erőt kölcsönöznek a természetnek, úgy működik a Szentlélek a ma létezőiben.

              Köszönet a Lélek ösztönzéséért, hála a bátorításért és elismerés az értékek további felelősségteljes vállalásáért.